REKLAMA

Komise usiluje o jednotný trh i v digitální podobě - představila strategii a 16 klíčových opatření


Internet a digitální technologie mění náš svět ve všech oblastech života a v každé oblasti podnikání.

Evropská komise dnes představila podrobné plány na vytvoření jednotného digitálního trhu, čímž splnila jednu ze svých hlavních priorit.

V současné době  překážky na digitálním trhu omezují přístup spotřebitelů ke zboží a službám, internetovým firmám a start-upům brání v rozvoji a podnikům i úřadům znemožňují plně využít možností nových digitálních nástrojů. Cílem návrhů Komise je regulatorní bariéry odstranit a spojením 28 dílčích trhů vytvořit jeden společný. Plně funkční jednotný digitální trh by mohl naší ekonomice přispět částkou 415 miliard eur ročně a vytvořit statisíce nových pracovních míst.


Jaká je situace?

V současné době znamenají překážky on-line, že se občané nedostanou ke zboží a službám, neboť pouze 15 % občanů nakupuje on-line z jiné země EU. Internetové společnosti a začínající podniky nemají plný prospěch z možností růstu on-line, jelikož pouze 7 % malých a středních podniků prodává přeshraničně (více údajů viz informační přehled ). Podniky a vlády rovněž nemohou plně využívat digitálních nástrojů.

Návrh strategie Komise

Konkrétní návrhy Komise se zaměřují na tři oblasti: 1) zlepšení přístupu spotřebitelů a podniků ke zboží a službám v EU; 2) vytvoření vhodných podmínek a jednotných pravidel umožňujících rozvoj digitálních sítí a inovativních služeb; 3) maximalizace růstového potenciálu digitální ekonomiky.

V prvé řadě Komise navrhuje zjednodušení přeshraničního elektronického obchodování. Cílem je především harmonizovat pravidla pro uzavírání smluv a ochranu spotřebitele tak, aby kupující získali větší důvěru v nákupy ze zahraničí a obchodníkům se zjednodušil prodej do všech členských států EU. Do téže oblasti spadá i snaha o efektivnější a dostupnější služby doručování zásilek. Návrhy Komise by měly odstranit překážky, jež velká část firem považuje v tomto odvětví pro rozvoj svého podnikání za zásadní. Komise se rovněž soustředí na odbourávání neodůvodněného omezování přístupu ke službám a zboží nebo jejich nabízení za odlišných podmínek napříč společným trhem EU.

Zásadní modernizaci vyžaduje podle Evropské komise oblast autorského práva. Cílem návrhů bude zjednodušit přístup občanů ke kultuře, podpořit tak kulturní rozmanitost a současně otevřít nové příležitosti tvůrcům i poskytovatelům obsahu. Revizí projde i legislativa v oblasti audiovizuálních služeb, která bude modernizována tak, aby zohlednila nové obchodní modely šíření obsahu a definovala jejich úlohu v podpoře evropské audiovizuální produkce.

Zejména na usnadnění přeshraničního podnikání míří návrhy na zmírnění administrativní zátěže, kterou pro podniky znamenají různé režimy DPH. Jednotný způsob registrace a plateb by měl výrazně zjednodušit možnosti prodeje do jiných členských států, a otevřít tak trh i menším a začínajícím firmám.

Vedle těchto opatření zaměřených především na rozvoj obchodu se zbožím a službami navrhuje Komise i kroky směřující k vývoji nových služeb a k rozšíření digitalizace do dalších průmyslových odvětví. Do této oblasti patří návrhy na efektivnější koordinaci v oblasti spektra a jeho přidělování na národní úrovni, pobídky k investicím do vysokorychlostního připojení nebo snaha o volný pohyb dat či definice společných standardů v oblastech, jako jsou např. elektronické služby v oblasti zdravotní péče, doprava nebo energetika. Usnadnění by měly přinést i návrhy v oblasti e-governmentu, jako je kompatibilita jednotlivých vnitrostátních systémů a propojení národních obchodních rejstříků. Cílem je dosáhnout toho, aby evropští občané i podniky mohli s veřejnou správou komunikovat jednoduše a nemuseli různým úřadům tytéž údaje poskytovat opakovaně.

Nezbytnou podmínkou rozvoje digitálního trhu je posílení bezpečnosti a důvěry uživatelů. To by měla zajistit nejen spolupráce s odvětvím kybernetické bezpečnosti, ale i plánovaná revize směrnice o zpracování osobních údajů a ochraně soukromí.

Jednotný digitální trh bude na programu zasedání Evropské rady ve dnech 25. až 26. června.

Zdroj:europa.eu (TZ,11.5.2015)
(Publikováno 11. května 2015

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Dešťové přeháňky
5°C /3°C
Oblačno
7°C /0°C
Zataženo
12°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace