REKLAMA

Počet nebezpečných výrobků na evropském trhu stoupá


Podle nových údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise, bylo v roce 2014 staženo z evropského trhu téměř 2 500 nebezpečných výrobků – od hraček až po motorová vozidla.

Vyplývá to z výroční zprávy systému včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX), kterou dnes představila na tiskové konferenci v Bruselu Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.


Které výrobky představují riziko?

V roce 2014 byly dvěma hlavními kategoriemi nebezpečných výrobků hračky (28 %) a oděvy, textilie a módní výrobky (23 %). Mezi nejčastěji oznamovanými riziky, jež tyto výrobky způsobovaly, bylo nebezpečí úrazu, riziko chemické závadnosti výrobku a riziko udušení.

Nejčastěji bylo oznamováno chemické riziko v souvislosti s obuví a koženými výrobky (např. šestivalentní chrom, který způsobuje senzibilizaci kůže), hračkami a výrobky pro péči o děti (např. změkčovač plastů, který může způsobit problémy s plodností) a módní bižuterií (např. škodlivé těžké kovy).


Odkud tyto výrobky pocházejí?

V uplynulém roce se 64 % oznámení o nebezpečných výrobcích týkalo zboží pocházejícího z Číny, která se umístila na prvním místě i v roce 2013. Evropa s Čínou úzce spolupracuje prostřednictvím aplikace „systém rychlého varování – Čína“. Díky němu mohou čínské orgány řešit problém s bezpečností výrobků přímo na místě výroby a zamezit tak vývozu nebezpečného zboží.


Systém včasného varování v číslech

Systém je v provozu již 12 let.

V roce 2014 bylo přijato celkem 2 435 oznámení a 2 755 následných opatření.

Ve srovnání s předchozím rokem jde o 3% nárůst, což znamená, že bylo zadrženo více nebezpečných výrobků, a spotřebitelé se tak těší lepší ochraně.

Pokud členský stát odhalí, že je produkt nebezpečný, zveřejní oznámení v systému rychlého varování. Všechny ostatní země se následně snaží příslušný výrobek nalézt na svých trzích a země, které výrobek najdou, oznámí, jaká následná opatření přijaly (zákaz/zastavení prodeje, stažení z trhu či oběhu nebo odmítnutí dovozu celními orgány).

Internetové stránky systému včasného varování v roce 2014 zaznamenaly takřka 2 miliony návštěv.

Do systému je v současné době zapojeno 31 zemí (všechny státy EU a Island, Lichtenštejnsko a Norsko).

Počet oznámení od roku 2003:Země původu oznámených výrobků:
Další informace:

Kompletní statistiky: http://ec.europa.eu/consumers/safety/rapex/reports/index_en.htm

Internetové stránky komisařky pro spravedlnost Věry Jourové: http://ec.europa.eu/commission/2014-2019/jourova_cs


Zdroj: ec.europa.eu
(Publikováno 24. března 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace