REKLAMA

Česká republika obdrží z nového fondu EU na pomoc chudým 23,3 milionu eur


Evropská komise 11. prosince schválila operační program potravinové a materiální pomoci České republiky využívající prostředky z nového Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Česká republika v období 2014–2020 obdrží 23,3 milionu eur na potravinovou a materiální pomoc určenou nejpotřebnějším občanům. Uvedenou částku doplní více než 4 miliony eur z domácích zdrojů.


Komisařka pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenová prohlásila: „Program České republiky na pomoci z fondu vítám, jelikož napomůže zmírnit nejhorší formy chudoby. Jsem přesvědčena, že program odráží závazek EU pomáhat nejzranitelnějším občanům a že výrazným způsobem přispěje k sociálnímu začleňování nejvíce deprivovaných osob v zemi.“

Prostředky z nového fondu budou v České republice, jež si obecně v otázce řešení chudoby a sociálního začleňování vede velmi dobře, určeny na zmírňování potravinové a materiální deprivace určitých skupin, jako jsou rodiny s dětmi či jiné osoby ve vážné sociální nouzi, jakož i osoby bez domova nebo osob ohrožených ztrátou bydlení. Materiální pomoc budou doplňovat aktivity sociálního začleňování.


Souvislosti

Fond evropské pomoci nejchudším osobám byl spuštěn v lednu 2014 a je významným symbolem evropské solidarity. Jeho hlavním cílem je prolomit začarovaný kruh chudoby a deprivace a poskytovat nefinanční pomoc těm občanům v EU, kteří jsou v tomto ohledu nejohroženější. Fond disponuje v období 2014–2020 prostředky ve výši 3,8 miliardy eur.

Fond bude přispívat ke zmírňování nejhorších forem chudoby a tím k posilování sociální soudržnosti. Přispěje rovněž ke splnění cíle strategie Evropa 2020, tj. snížit do roku 2020 alespoň o 20 milionů počet lidí, kteří žijí v chudobě a sociálním vyloučení nebo jsou na pokraji chudoby a hrozí jim sociální vyloučení.

Z fondu budou podporovány opatření všech 28 členských států na poskytování široké škály nefinanční pomoci nejchudším osobám, ať už jde o jednotlivce, rodiny, domácnosti či skupiny těchto osob. Pomoc může zahrnovat potraviny, ošacení a jiné základní zboží osobní spotřeby, jako je obuv, mýdlo či šampon. Prostředky z fondu se mohou rovněž využít při opatřeních na podporu sociálního začleňování.

Cílovou skupinu „nejchudších osob“ definují jednotlivé členské státy ve svých operačních programech. Mohou si pak podle své situace a možností zvolit, jaký typ pomoci budou chtít poskytovat (potravinovou či materiální nebo kombinaci obou) a jaký model preferují pro veřejné zakázky a distribuci potravin a zboží.

V letech 1987–2013 fungoval Program Evropské unie pro rozdělování potravin mezi nejchudší osoby. Měl zajišťovat účelné využívání zemědělských přebytků a představoval důležitý zdroj prostředků pro organizace, jež jsou v přímém kontaktu s nejvíce potřebnými osobami, kterým poskytují základní potraviny. Vzhledem k očekávanému vyčerpání intervenčních zásob a velmi obtížnému odhadování jejich stavu pro období 2011 až 2020 byl tento program v důsledku řady reforem společné zemědělské politiky na konci roku 2013 ukončen. Poté jej nahradil nynější Fond evropské pomoci nejchudším osobám.

Zdroj: Ec.Europa.EU
(Publikováno 15. prosince 2014)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace