REKLAMA

Projekt „Podpora rozvoje přátelského starším lidem„


Partneři projektu: Ireland, UK, Belgium, Netherlands, Spain, Germany, Czech Republic, Slovenia, Sweden, Finland

Globální stárnutí dosahuje zatím nebývalého tempa. Mezi dneškem a rokem 2050 se počet starších lidí ( 60+ ) ve světě ztrojnásobí a dosáhne počtu 2 miliard. Skoro 80% těchto seniorů bude žít v rozvojových zemích ( ve srovnání s nynějšími 60% ).

Zatímco vyspělý svět již výzvám stárnutí populace čelí mnohem větší dopad bude mít toto stárnutí v rozvojových zemích a tyto země na to budou mít kratší dobu. Kromě toho starší muži a ženy, kteří dříve přispívali společnosti i rodině svými příjmy, jako pečovatelé apod. jsou nyní jedni z nejchudších a nejvíce ohroženou skupinou. Tato chudoba je často předávána z generace na generaci, zvláště na vnoučata, která jsou v péči seniorů.

Zahrnout stárnutí do rozvojových programů a zahrnout starší lidi do politik a programů, které naplňují tzv. „ Rozvojové cíle tisíciletí „ ( MDGs ) jsou hlavní premisy, které zahrnuje již „ Madridský mezinárodní plán akcí pro stárnutí ( MIPAA ) z roku 2002. Nicméně otázky stárnutí a práv starších lidí absentují v jednáních Evropské unie a jsou téměř neviditelné v evropských politikách a programech. Tento nedostatek hrozí podkopáním udržitelnosti evropské rozvojové spolupráce a neustálé zvyšování chudoby ve starším věku vážně ohrožuje pokrok v dosahování Rozvojových cílů tisíciletí.

Cílem projektu je proto efektivní zapojení stárnutí a stáří do rozvojových politik států Evropské unie a jejich programů s cílem urychlit pokrok v redukci chudoby a naplnit cíle MDGs. Projekt by měl vést k posílení kapacit partnerských organizací, členů sítě HelpAge International, cestou vedení národních a evropských dialogů s odpovědnými aktéry rozvojových politik s cílem překonat ty překážky, které brání zahrnutí otázek stáří a stárnutí do rozvojových politik států a celé EU. Prostředkem naplnění těchto cílů bude i budování silného spojenectví s organizacemi jihu a posilování mezinárodní rozvojové spolupráce. Prostor bude dán i hlasům těch, kteří chudobu a sociální vyloučení zažívají ve svých každodenních životech.

Projekt byl zahájen v listopadu 2013 a jeho řešitelé se prozatím angažovali jak v domácích rozvojových strukturách tak na mezinárodní úrovni – v procesech OSN v New Yorku, tzv. Otevřená pracovní skupina pro stárnutí a nebo v jednáních OSN v Ženevě – agenda post-2015 pro udržitelný rozvoj.

 

 

Zdroj: ŽIVOT 90

(Publikováno 15. září 2014)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Oblačno
2°C /-2°C
Sněhové přeháňky
0°C /-3°C
Sněhové přeháňky
-1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace