REKLAMA

Jak řešit zvyšování cen energie


Brusel 31. ledna - Nová zpráva EU o stoupajících maloobchodních cenách energie navrhuje způsoby, jak snížit náklady spotřebitelů a udržet konkurenceschopnost evropských podniků na světovém trhu.


Mezi lety 2008 a 2012 vzrostly v EU výrazně maloobchodní ceny energie navzdory tomu, že velkoobchodní ceny elektřiny klesaly a velkoobchodní ceny plynu se udržely na stejné úrovni. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi EU jsou rovněž markantní – spotřebitelé v některých zemích platí 2,5 až 4krát více než v jiných.

 
Zpráva EU o cenách energie a nákladech na ni (v anglickém jazyce) přináší analýzu toho, proč rostou maloobchodní ceny plynu a elektřiny, a navrhuje, jak spotřebitelé a průmysl mohou šetřit energii i peníze.Snížení nákladů na energii pro spotřebitele

Cílem EU je dotvořit v roce 2014 společný trh s energií a dále rozvíjet energetickou infrastrukturu. Liberálnější a koordinovaný trh by měl umožnit investice a hospodářskou soutěž a zlepšit účinnost v několika oblastech. To by mělo vést ke snížení cen a k rovným podmínkám v rámci EU.

Zvyšování nákladů můžeme zabránit, pokud domácnosti i průmyslová odvětví zvýší energetickou účinnost Deutsch (de)English (en)français (fr)využíváním energeticky účinnějších produktů a dalšími postupy pro úsporu energie. Spotřebitelé by rovněž měli těžit z lepších sazeb nebo přejít k levnějším dodavatelům, pokud je to možné.

Jelikož rostoucí náklady na energii zasahují zejména nejchudší domácnosti, vlády zemí EU by měly také zvážit opatření v oblasti sociální politiky na ochranu zranitelných spotřebitelů.Zvýšení konkurenceschopnosti EURozdíl v cenách energie mezi EU a jinými vyspělými ekonomikami roste. Podle Mezinárodní agentury pro energii sníží tato nerovnováha podíl EU na celosvětovém vývozu energeticky náročného zboží, jako je keramika či hliníková ocel.

I když je EU ve vývozu energeticky náročného zboží stále na prvním místě, úsilí o snížení vysokých nákladů na energii podporou energetické účinnosti bude zřejmě nutné ještě zintenzivnit.

EU musí spolu se svými mezinárodními partnery být nadále aktivní v oblasti energetických subvencí a vývozních omezení. Pokud je to nezbytné, musí rovněž chránit určité průmyslové spotřebitele prostřednictvím daňových převodů a osvobození od daně nebo snížení daní a dávek.Investice do budoucnostiKvůli stoupajícím cenám energie v krátkodobém horizontu je třeba již nyní investovat do inteligentních elektrických rozvodných sítí a zdokonalených technologií a zefektivnit tak výrobu, přenos a skladování energie. Tato opatření by spolu se společným energetickým trhem měla v dlouhodobém horizontu zajistit pokles cen.

Díky flexibilním energetickým systémům, aktivitě spotřebitelů, konkurenčním trhům a efektivní státní správě bude Evropa snáze schopna omezit budoucí zvyšování cen, financovat investice a minimalizovat růst nákladů.


Zdroj: ec.europa.eu
(Publikováno 4. února 2014)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace