REKLAMA

Dny evropského dědictví – 50 zemí nabízí vstup zdarma do historických pamětihodností


Brusel 29. sprna - Miliony lidí se budou moci v průběhu září zdarma podívat do zřídka otevřených historických a kulturních památek v 50 zemích v rámci každoročních Dnů evropského dědictví, společné iniciativy Evropské komise a Rady Evropy. Dny evropského dědictví 2013 budou oficiálně zahájeny zítra (30. srpna) v Jerevanu v Arménii, která v současnosti předsedá Výboru ministrů Rady Evropy.  Ve stejný den budou spuštěny také nové interaktivní internetové stránky, které poskytnou podrobnosti o památkách otevřených veřejnosti a také informace o akcích pořádaných v jednotlivých zemích v souvislosti se Dny evropského dědictví.

 Stejně jako v minulých letech se Dny evropského dědictví prezentují celou řadou fascinujících památek a akcí, díky kterým ožívá historie.  Například v Severním Irsku budou mít návštěvníci možnost představit si, že jdou do středověké bitvy, když „pocítí tíhu meče, váhu drátěné košile a uslyší zacvaknout hledí přílby“. V Nizozemsku je tématem „Moc a sláva“ a návštěvníci budou mít možnost prožít 400 let dějin. Ve Švédsku nabídnou „Místa setkání“ emocionální putování do míst, kde v průběhu staletí probíhala setkávání a loučení, a Švýcarsko zase rozzáří své památky tématem ohně, světla a energie. V České republice téma zní: „Památky v novém světle“.

Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, prohlásila: „Dny evropského dědictví představují úžasnou iniciativu, kterou si mohou užívat lidé ze všech věkových a sociálních skupin. Očekáváme, že letos této zvláštní příležitosti navštívit památky, které jsou obvykle veřejnosti nepřístupné, využije více než 20 milionů dospělých a dětí.  Je to skvělý způsob, jak zajistit, aby bylo naše společné evropské dědictví oceňováno a chráněno pro příští generace, a také způsob, jak prostřednictvím oživení cestovního ruchu přinést prospěch místním společenstvím.“

Gabriella Battaini-Dragoni, zástupkyně generálního tajemníka Rady Evropy, dodala: „Úspěch Dnů evropského dědictví je založený na úsilí místních a regionálních společenství. Obce v celé Evropě se každoročně stávají součástí „kulturní rodiny” při oslavě našeho nesmírně bohatého kulturního dědictví.”


Další informace ke Dnům evropského dědictví

Dny evropského dědictví, které se konaly poprvé v roce 1985, jsou od roku 1999 společnou iniciativou Evropské komise a Rady Evropy. Účastní se jich 50 signatářských Evropské kulturní úmluvy. Kulturní akce pořádané během měsíc trvajících oslav napomáhají propagaci místních dovedností a tradic, architektury a umění a snaží se přispět také ke vzájemnému porozumění mezi Evropany.


Zdroj: europa.eu
(Publikováno 4. září 2013)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace