REKLAMA

Vaše dotazy o Evropské unii zodpoví Europe Direct


V pátek 12. července 2013 bylo slavnostně otevřeno informační středisko Europe Direct Bruntál, poslední z pěti nových středisek, která v České republice fungují od začátku roku 2013.


Střediska Europe Direct poskytují informace a odpovídají na otázky týkající se evropských záležitostí. Na střediska se mohou bezplatně obracet občané s dotazy týkajícími se např. možností cestovat, studovat nebo pracovat v zemích EU, dotací z evropských fondů nebo ochrany spotřebitele a práv cestujících.

 

 


Střediska také pořádají informační akce, diskuse a organizují vzdělávací programy s cílem zvýšit informovanost a podpořit diskusi o evropských záležitostech na lokální úrovni.

Informační střediska Europe Direct zřizuje Evropská komise ve spolupráci s takzvanými hostitelskými organizacemi, které přispívají na chod střediska a poskytují jim zázemí. V České republice jsou hostitelskými organizacemi například knihovny, krajské a městské úřady, kulturní nebo informační střediska, euroregiony a další.

Hostitelské organizace jsou vybrány na pět let na základě nabídkového řízení vyhlašovaného Evropskou komisí. Od ledna 2013 tak funguje nová generace středisek, z nichž osm již bylo v provozu v minulém období 2009–2012 (Brno, České Budějovice, Dvůr Králové, Jihlava, Most, Olomouc, Pardubice a Plzeň) a pět středisek je otevřeno nově (Bruntál, Hradec Králové, Kroměříž, Liberec, Ostrava).

První střediska Europe Direct byla otevřena v roce 2005. V současné době jich je v celé Evropské unii 500 a fungují ve všech členských státech.

V roce 2012 přišlo do středisek pro odpovědi na otázky ohledně EU 740 000 lidí. Pracovníci vyřídili 125 000 telefonátů a 170 000 emailů s dotazy. Dohromady zorganizovali 5 000 akcí a vydali na 8 300 informačních produktů (tištěné, audiovizuální, online). V ČR to bylo 5 504 kontaktů, 315 informačních materiálů a 132 akcí.

Pod označením Europe Direct poskytuje Evropská unie občanům i další typy informačních služeb:

****telefonní centrum, kam občané mohou zavolat z celé EU zdarma (na číslo 00 800 67 89 10 11)  a položit otázku ve svém jazyce nebo ji napsat přes formulář na stránce www.europedirect.europa.eu. Toto call centrum zodpovědělo v roce 2012 přes 97 000 otázek, z toho 1 400 česky.


Více informací o všech českých střediscích Europe Direct a jejich službách najdete na stránkách www.europedirect.cz.

Zdroj: europa.eu
(Publikováno 31. července 2013)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace