REKLAMA

Aktivní a zdravé stárnutí: hvězdy pro města a regiony EU jako vyznamenání za vynikající projekty


Brusel 2. července - Celkem 32 měst a regionů v celé Evropě bylo oceněno za nové způsoby pomoci seniorům. Oceněny byly projekty uplatňující inovativní technologická, sociální nebo organizační řešení zaměřená na zefektivnění systémů zdravotní a sociální péče. Ceny předala místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová odpovědná za digitální agendu.

Držitelé hvězdičkového ohodnocení pocházejí z České republiky, Dánska, Finska, Francie, Irska, Itálie, Německa, Nizozemska, Portugalska, Spojeného království, Španělska a Švédska. Třináct referenčních míst obdrželo tři hvězdičky, dvanáct míst dvě hvězdičky a sedm míst jednu hvězdičku (pro úplné informace viz příloha a katalog ).

Neelie Kroesová uvedla: „Všichni si chceme zachovat i ve stáří nezávislost a každý Evropan by měl mít stejnou možnost toho dosáhnout. Oceněním pomáháme rozšiřovat ty nejúspěšnější nápady a dáváme příležitost všem našim seniorům.“

Evropský komisař pro zdraví Tonio Borg uvedl „Jsem potěšen, že lidé, kteří těchto 32 proslavili, zavítali do Bruselu, aby se podělili o své nápady a postřehy . Je důležité, že tyto Konkrétní příklady toho, jak našim seniorům pomoci žít zdravý a aktivní život, poslouží jako inspirace pro všechny. Dalším krokem bude rozvoj takových řešení ve velkém měřítku.“

Inovační partnerství Komise v oblasti aktivního a zdravého stárnutí zahrnuje šest kategorií inovací: předepsané užívání léčiv, předcházení pádům, zranitelnost a podvýživa, integrovaná péče, nezávislý život a prostředí přizpůsobená seniorům. Mezi některé příklady osvědčených postupů patří:

Andalusie (Španělsko) elektronicky integrovala informace o zdraví všech svých 8,5 milionu obyvatel, optimalizovala koordinaci jejich zdravotních a sociálních pečovatelů a zlepšila sociální zabezpečení téměř 1,3 milionu svých občanů ve věku nad 65 let.

Skotsko zavedlo nástroj na předvídání rizik pro preventivní péči s cílem dosáhnout toho, aby do roku 2020 žili všichni občané déle a zdravěji ve svých domovech nebo v domáckém prostředí. V důsledku toho se snížil počet hospitalizací, pobyty v nemocnici jsou kratší a dosáhlo se čistých úspor ve výši 190 liber na jednoho pacienta.

Baskicko (Španělsko) využívá 14 projektů v oblasti informačních a komunikačních technologií v rámci strategie léčby chronických onemocnění. Dosud dosáhlo 38% snížení hospitalizace u velice závažných případů a 26% poklesu v počtu návštěv pohotovostních služeb.

Univerzita v Coimbře (Portugalsko) přispěla k vytvoření holistického prostředí, které umožňuje zúčastněným subjektům zavádění inovačních postupů. Pozitivní výsledky byly zaznamenány v případech kognitivního stárnutí, demence a zhoršení zraku: ročně je 1350 pacientů posouzeno odborníky a vytvořilo se více než 100 pracovních míst.Souvislosti

V prosinci 2011 Evropská komise zahájila první inovační partnerství v oblasti aktivního a zdravého stárnutí s hlavním cílem prodloužit do roku 2020 v Evropě délku života prožitého ve zdraví o dva roky. Strategický prováděcí plán tohoto partnerství vymezuje tři odvětví činností: akční skupiny, referenční místa a digitální trh inovativních řešení.

Referenční místa jsou koalice regionů, měst, integrovaných nemocnic nebo pečovatelských organizací a jejich cílem je poskytovat konkrétní příklady inovačních služeb s prokazatelným přínosem pro občany a pečovatelské systémy v regionech EU. Některá z těchto míst ve svých oblastech přispěla k růstu a vytváření pracovních míst, řada z nich napomohla rozšíření osvědčených postupů z místní na regionální nebo celostátní úroveň.

Digitální trh pro inovativní řešení byl zaveden s cílem zapojit širší okruh zúčastněných stran do procesu inovace v rámci evropského inovačního partnerství v oblasti aktivního a zdravého stárnutí, aby se mohly šířit a sdílet výsledky, nápady a iniciativy a usnadnila se spolupráce mezi jednotlivými akčními skupinami i uvnitř těchto skupin. Byla navázána mezinárodní vazby s iniciativou „stříbrné ekonomiky“ OECD a s WHO (spolupráce v několika oblastech souvisejících se stárnutím obyvatelstva, například v rámci akční skupiny pro prostředí a města přizpůsobená seniorům).

Zdroj: europa.ue
(Publikováno 10. července 2013)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Zataženo
0°C /-3°C
Oblačno
2°C /-3°C
Oblačno
1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace