REKLAMA

Příští volby do Evropského parlamentu se budou konat v květnu 2014Volby do Evropského parlamentu v roce 2014 by se měly konat mezi 22. a 25. květnem, a nikoli mezi 5. a 8. červnem, dle návrhu usnesení, které v úterý schválilo plénum EP. Díky dřívějšímu datu voleb bude mít nový Parlament více času na přípravu volby předsedy Evropské komise v červenci 2014.Návrh rozhodnutí Rady, dle kterého by měla být data příštích evropských voleb předsunuta z 5. - 8. června na 22. - 25. května 2014 splňuje požadavek, který Parlament vyjádřil ve svém usnesení z 22. listopadu 2012.

Poslanci doporučili, aby se příští evropské volby konaly v květnu a nikoli v červnu, aby měl nový Parlament více prostoru na přípravu volby předsedy Evropské komise v červenci.

Červnový termín také koliduje se svatodušním víkendem, během kterého jsou v mnoha členských státech školní prázdniny.

Jediná přímo volená instituce EU

Občané EU si každých pět let vybírají své zástupce v Evropském parlamentu, který hájí jejich zájmy při rozhodování EU. Parlament je od roku 1979 volen v přímých všeobecných volbách, předtím byli členové Parlamentu jmenováni národními parlamenty členských států.

Další postup

Po konzultaci Evropského parlamentu musí Rada EU o termínech volebního období rozhodnout jednomyslně. Očekává se, že by se tak mělo stát v červnu.

Akt o všeobecných a přímých volbách členů Evropského parlamentu z roku 1976 umožňuje Radě, aby v případě, kdy není možné uskutečnit volby v "běžném" období, určila po konzultaci s Evropským parlamentem jinou dobu konání voleb.

Usnesení bylo přijato poměrem hlasů 601 (pro): 31 (proti): 16 (zdrželo se hlasování).


Zdroj: www.europarl.europa.eu
(Publikováno 24. května 2013)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace