REKLAMA

Přípravy nového Národního programu přípravy na stárnutí na období 2013 až 2017Hlavním výstupem Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity 2012 v České republice bude nový Národní program přípravy na stárnutí na období let 2013 až 2017, jehož cílem je podpořit aktivní zapojení starších osob a seniorů do společnosti a zvýšit kvalitu jejich života. Národní program přípravy na stárnutí na období let 2013 až 2017 bude na konci letošního roku předložen vládě ČR.

Pro přípravu tohoto zásadního strategického dokumentu vlády Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zvolilo komunitní přístup, který umožňuje všem důležitým aktérům aktivní zapojení do procesu jeho tvorby. V současné době proto na MPSV probíhají tematické schůzky k jednotlivým prioritám programu. Na přípravě uvedeného dokumentu se aktivně podílí přibližně 50 lidí.

Zástupci dalších resortů, neziskových organizací, místních a krajských samospráv, akademické sféry a samotných seniorů se shodli především na těchto oblastech, které je nutné podpořit:

-rozvoj virtuálních univerzit třetího věku do menších měst a obcí

-zařazení konceptu age-managementu do personálních procesů firem

-rozvoj projektů a aktivit zaměřených na mezigenerační dialog a využití životních zkušeností a moudrosti seniorů ve společnosti

-vytváření zdravého a k seniorům přátelského prostředí v komunitě s ohledem na zajištění vhodného bydlení, dopravu a dostupnost zdravotních a sociálních služeb

-aktivní zapojení seniorů do dobrovolnictví

-zvyšování mediální kultury ve vztahu k seniorům a stárnutí populace obecně, neboť probíhající demografické změny vnímají nejen uvedení zástupci, ale i MPSV jako nepochybný přínos pro rozvoj společnosti

V návaznosti na tyto výstupy bude zpracována první verze Programu, která bude následně zpřístupněna všem občanům na webových stránkách MPSV. Občané k němu budou moci následně sdělit své názory, připomínky a doporučení.

Výsledná podoba Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2013 až 2017 bude předložena na konci roku 2012 vládě ČR.

 

Zdroj: MPSV (TZ, 30.4.2012)

(Publikováno 30. dubna 2012)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace