REKLAMA

Česká republika v Bílé knize o důchodových systémech v EUBílá kniha stručně hodnotí současný stav důchodových systémů v členských zemích Evropské unie a ukazuje očekávaný budoucí vývoj těchto systémů pod vlivem demografického vývoje a momentální nepříznivé ekonomické situace. Pozornost je upřena především na vzájemně propojenou problematiku dlouhodobé udržitelnosti systémů a přiměřenosti vyplácených dávek. Při pohledu na doporučení obsažená v Bílé knize pro národní důchodové systémy je zřejmé, že česká důchodová reforma v podobě, ve které byla přijata v roce 2011, doporučení Evropské komise do značné míry respektuje. Tato skutečnost byla zaregistrována i tvůrci Bílé knihy a Česká republika je jako jedna z mála členskych zemí v textu přímo zmíněna jako země, která provedla důchodovou reformu v souladu s těmito doporučeními.

 

 

Míra zaměstnanosti starších pracovníků (55 - 64 let) v členských státech EU v roce 2010


EU v důchodových systémech respektuje princip subsidiarity, a tedy zodpovědnost za důchodové systémy bude nadále na jednotlivých členských státech. EU však současně má k dispozici nástroje, které může využít k lepší koordinaci a podpoře důchodových reforem v členských státech. Současně může využít i existující struktury k expertní pod poře a prostředky z Evropských fondů k financování některých výdajů vyvolaných důchodovými reformami.

Bílá kniha obsahuje sadu doporučení, které vymezují oblasti, na které by se měly členské státy při reformách důchodového systému zaměřit:

•    svázat věk pro odchod do důchodu s očekávanou střední délkou života
•    omezit předčasné důchody a další cesty z trhu práce
•    podpořit delší pracovní kariéry zabezpečením lepšího přístupu k celoživotnímu vzdělávání, upravit pracovních prostředí specificky pro různorodé pracovníky, rozvíjet pracovní příležitosti pro starší osoby a podporovat aktivní a zdravé stárnutí
•    sjednotit věk pro odchod do důchodu mužů a žen
•    podpořit rozvoj doplňkového důchodového spoření a tím podpořit důchodové příjmy

Důchodová reforma v České republice přináší významné změny jak ve státním průběžně financovaném pilíři, tak v soukromých fondově financovaných systémech. Hlavními změnami jsou sjednocení věkové hranice pro odchod do důchodu mužů a žen a neomezené zvyšování důchodového věku tempem dva měsíce za rok, které odpovídá očekávanému nárůstu střední délky života české populace a tím stabilizuje počet let strávených v důchodu. Současně došlo ke zpřísnění podmínek předčasných důchodů. Souběžně byl reformován systém penzijního připojištění se státním příspěvkem, včetně změn v oblasti státní podpory, a od 1. ledna 2013 bude spuštěn systém důchodového spoření. Oba tyto kroky zajistí vyšší diverzifikaci příjmů občanů ve stáří.

Plný text Bílé knihy o důchodech je, prozatím pouze v angličtině, k dispozici na webových stránkách Evropské komise na adrese:


http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/12/108Zdroj: MSPV (tisková pzráva 22.2.2012)
(Publikováno 22. února 2012)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace