REKLAMA

29. duben 2009 Evropský den solidarity mezi generacemi

 

První „ Evropský den solidarity mezi generacemi „ byl vyhlášen slovinským předsednictvím dne 29.4.2008 a přijat Evropskou komisí. Navíc EU komisař Vladimír Špidla navrhl, aby se rok 2012 stal „ Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity“.

 

 

Proč byl tento den vyhlášen? Protože demografické stárnutí má významný vliv na vztahy mezi generacemi a na směry, jakými se evropská společnost bude dále ubírat. Zatím se politické diskuze zabývají negativními stránkami stárnutí, jako je dopad na zvýšení nákladů na důchody a zdravotní systémy nebo na úbytek aktivní pracovní síly.  My si ale myslíme, že demografická realita by měla být spíše vnímána jako příležitost, což však vyžaduje nové přístupy k některým ekonomickým a sociálním aspektům uvnitř společnosti. Mezigenerační solidarita tvoří integrální součást evropského ekonomického a sociálního systému a je proto nezastupitelná v těchto diskuzích.


Solidarita a vytváření vztahů mezi mladými, střední generací a staršími nesmí být nahlížena striktně finančním hlediskem ale z širšího pohledu, jako možnost vzájemné spolupráce a výměn zkušeností mezi generacemi stejně jako možnost lepšího vzájemného porozumění a nových forem koexistence a to ve všech sférách – např. v sociální ochraně, zaměstnanosti, zdraví, dopravě, v rozvoji měst a obcí, bydlení, vzdělání a dobrovolnictví.Zavedení Evropského dne solidarity mezi generacemi a vyhlášení roku 2012 Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity je významné pro zvýšení povědomí společnosti o nutnosti politických změn a vytváření nových vizí k dosažení společnosti přátelské ke všem věkovým skupinám. V tomto může hrát velmi významnou roli občanská společnost , která by měla přicházet s návrhy na nové formy mezigenerační spolupráce a solidarity. A je také nutné, aby si všechny generace – mladí, středního věku i starší –  uvědomily svojí odpovědnost a hrály aktivní roli v diskuzích týkajících se změn socio-ekonomických struktur a jejich lepšího přizpůsobování potřebám mezigenerační solidarity.ŽIVOT 90 se přihlásil k akcím Evropského dne solidarity mezi generacemi a zve vás na setkání, které se u této příležitosti uskuteční dne 29. dubna 2009 od 14.00 hod. v našem sídle Karolíny Světlé 18, Praha 1. Svůj zájem prosím potvrďte na sekretariat@zivot90.cz.

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Dešťové přeháňky
12°C /9°C
Oblačno
12°C /4°C
Zataženo
10°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace