REKLAMA

Konec poplatků za roaming v EU

 

Poplatky za roaming v Evropské unii jsou od 15. června 2017 minulostí. Od této chvíle mohou občané, kteří cestují v rámci EU, volat, textovat a využívat data za stejnou cenu, jakou platí doma. Dle Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady Evropské unie je odstranění roamingových poplatků jedním z největších a nejhmatatelnějších úspěchů EU.

 

Od 15. června 2017 končí v Evropské unii roamingové poplatky. Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, maltský premiér Joseph Muscat, jednající jménem maltského předsednictví Rady Evropské unie, a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, vydali následující prohlášení:

 

„Smyslem Evropské unie je spojovat lidi a usnadňovat jim život. Konec roamingových poplatků je skutečným evropským úspěchem.


Od nynějška mohou občané na svých cestách po EU volat, posílat textové zprávy a připojovat se k internetu na svých mobilních přístrojích za stejnou cenu, jakou platí doma. Zrušení roamingových poplatků je jedním z největších a nejviditelnějších úspěchů EU.


Během posledních deseti let naše instituce usilovně spolupracovaly, aby toto selhání trhu napravily. Ať už evropští občané cestovali na dovolenou, pracovně, za studiem nebo jen tak na jeden den, pokaždé když překročili hranice EU, se při použití mobilního telefonu museli bát, že je bude kvůli roamingovým poplatkům čekat po návratu vysoký účet za telefon. Tyto poplatky jsou teď minulostí. Od zítřka můžete při cestách po EU zůstat v kontaktu za stejnou cenu jako doma.


Byl to dlouhý proces, s mnoha aktéry. Díky úzké spolupráci dosáhla Evropská unie konkrétního, pozitivního výsledku pro evropské občany. Jsme hrdí na to, že EU odstranila velmi vysoké ceny za roaming, a děkujeme všem, kdo s odhodláním překonávali všechny překážky na cestě k tomuto cíli.


Zároveň se Evropské unii podařilo nalézt správnou rovnováhu mezi odstraněním roamingových poplatků a nutností zachovat konkurenceschopnost a atraktivitu domácích mobilních tarifů. Operátoři měli dva roky, aby se na ukončení roamingových poplatků připravili. Jsme přesvědčeni, že využijí příležitostí, které nová pravidla přinášejí, ve prospěch svých zákazníků.


Konec roamingových poplatků je základem jednotného digitálního trhu EU a dalším krokem k vytvoření jednotné a udržitelné evropské digitální společnosti přístupné všem našim občanům.“

 

Souvislosti

 

Dosud účtovali mobilní operátoři při cestách do jiné země EU za mobilní komunikace (telefonní hovory, SMS, data) rozdílné, zpravidla vyšší sazby než doma. V posledních 10 letech EU mobilní operátory postupnými kroky přinutila, aby poplatky za roaming značně snížili ve prospěch spotřebitelů. Od poloviny června 2017 budou nově zrušeny poplatky za roaming při cestách do jiné země EU. Všechny stávající nebo nové smlouvy, které služby roamingu zahrnují, se automaticky změní na smlouvy umožňující roaming za domácích podmínek. Nová pravidla EU se budou týkat datových služeb, hlasových volání a zpráv SMS.

 

Zdroj: ec.europa.eu

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace