REKLAMA

Pacienti budou profitovat z propojení 900 zdravotnických týmů po celé Evropě v rámci evropských referenčních sítí

 

Ve středu 1. března zahájily svůj provoz nově vytvořené evropské referenční sítě.

Tyto referenční sítě představují unikátní a inovační platformy pro přeshraniční spolupráci mezi specialisty v oblasti diagnostiky a léčby vzácných nebo málo rozšířených komplexních onemocnění.

 

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis během svého proslovu k lékařům, pacientům a zástupcům médií v univerzitní nemocnici v belgické Lovani uvedl: „Nesmírně mě těší, že mohu dnes u příležitosti Evropského dne vzácných nemocí zahájit provoz evropských referenčních sítí. Jako lékař jsem byl často svědkem smutných příběhů pacientů se vzácným či komplexním onemocněním, kteří neměli žádné informace, a někdy ani přesnou diagnózu, a nedostávalo se jim léčby. Mnohokrát jsem také zažil, že mí kolegové nemohli těmto pacientům pomoci, protože neměli k dispozici informace a příležitost spojit se s jinými lékaři. Tyto sítě pomohou propojit značný objem informací a odborných znalostí v EU, jež jsou v současnosti rozptýleny po jednotlivých zemích, a hmatatelným způsobem tak ilustrují přidanou hodnotu spolupráce v EU. Jsem si jist, že evropské referenční sítě představují pro pacienty se vzácnými onemocněními světlo v temnotách, které je může přivést k řešení, jež zachrání a změní jejich životy.“

 

V rámci 24 tematických evropských referenčních sítí bude propojeno 900 vysoce specializovaných zdravotnických pracovišť ve 26 zemích, které budou spolupracovat na široké škále problémů – od kostních poruch a hematologických onemocnění až po rakovinu u dětí a imunodeficienci. Z propojení špičkových znalostí z celé EU v tomto rozsahu budou každoročně profitovat tisíce pacientů, jejichž onemocnění vyžaduje zvláštní soustředění odborných znalostí v lékařských odvětvích, v nichž je odborných znalostí nedostatek.

 

Problematika vzácných onemocnění

 

Za vzácná se označují taková onemocnění, která postihují nejvýše 5 lidí z 10 000. V EU jde dohromady o 6 000 až 8 000 vzácných onemocnění, která ovlivňují každodenní životy přibližně 30 milionů lidí, z nichž významný podíl představují děti. Vzácná a komplexní onemocnění mohou působit chronické problémy a řada z nich ohrožuje pacienty na životě. Existuje například téměř 200 různých typů vzácné rakoviny, které jsou v Evropě každý rok diagnostikovány celkem u více než půl milionu lidí.

 

Dopad takových onemocnění na postižené osoby, jejich rodiny a pečovatele je podstatný, přičemž však tato onemocnění u pacientů často nejsou diagnostikována z důvodu nedostatečných odborných a lékařských znalostí nebo z důvodu obtížného přístupu k odborným poznatkům. Vzhledem k roztříštěnosti znalostí a malému počtu pacientů, kteří konkrétním onemocněním trpí, představují vzácná onemocnění oblast, do které může EU přispět značnou přidanou hodnotou.

 

Evropské referenční sítě ve zkratce

 

Evropské referenční sítě jsou virtuální sítě, které sdružují poskytovatele zdravotní péče v celé Evropě za účelem řešení komplexních nebo vzácných onemocnění, která vyžadují vysoce specializovanou léčbu a soustředění znalostí a prostředků. Sítě jsou zřizovány na základě směrnice EU o právech pacientů v případě zdravotní péče (2011/24/EU), která pacientům rovněž usnadňuje přístup k informacím o zdravotní péči, a tudíž zlepšuje možnosti jejich léčby.

 

V praxi evropské referenční sítě přispějí k vytvoření inovativních modelů péče, nástrojů elektronického zdravotnictví, zdravotnických řešení a prostředků. Urychlí výzkum prostřednictvím rozsáhlých klinických studií a napomůžou k vývoji nových léčiv, povedou k úsporám z rozsahu a zaručí účinnější využívání nákladných zdrojů. To bude mít pozitivní dopad na udržitelnost národních zdravotnických systémů a pomůže desítkám tisíc pacientů v EU, kteří trpí vzácnými nebo komplexními onemocněními nebo zdravotními stavy.

 

Evropské referenční sítě budou těžit z podpory evropských přeshraničních nástrojů telemedicíny a mohou využívat řadu evropských mechanismů financování, jako je „program v oblasti zdraví“ nebo „Nástroj pro propojení Evropy“ a výzkumný program EU „Horizont 2020“.

 

Zdroj: europa.eu

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace