REKLAMA

Lék umí obnovit sluch


Vědci z Massachusettské oční a ušní klinice v Bostonu hluchým myším částečně vrátili sluch. Hlodavci trpěli percepční nedoslýchavostí, která vzniká v důsledku poškození vnitřního ucha nebo sluchového nervu, například vystavením se velmi hlasitému zvuku.

 

 


Podle Národního institutu hluchoty a komunikačních poruch trpí cca 15 % Američanů ve věkové kategorii 20 – 69 let ztrátou sluchu, a to kvůli vystavení se hlasitým zvukům v zaměstnání či během volnočasových aktivit. V praxi to znamená, že se hlukem nenávratně poškodí smyslové vláskové buňky v hlemýždi, které se snaží vědci nahradit. To způsobuje například nepříjemný tinitus (ušní šelest). Na tuto poruchu neexistuje žádný lék.

Vědci zkoušeli lék s označením LY411575 umístit přímo do hlemýždě hluché myši. Poté, co se inhiboval protein Notch (vyskytuje se na povrchu buněk obklopujících vláskové buňky), buňky se začaly obnovovat. U proteinu Notch bylo již dříve prokázáno, že zabraňuje kmenovým buňkám v hlemýždi v transformaci, což byl problém, který výzkumníci nebyli schopni překonat. Po experimentu se myším již do tří měsíců zlepšil sluch.


Kristýna Slomková


Převzato z časopisu 21. století
(Publikováno se svolením vydavatele 17. ledna 2013)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace