REKLAMA

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o uvolnění části rezerv antivirotika Relenza s ohledem na aktuální vývoj chřipkových onemocněníMinisterstvo zdravotnictví vzhledem k vývoji výskytu chřipkových onemocnění a počtu hospitalizovaných pacientů s obzvlášť závažným průběhem nemoci rozhodlo o využití části rezerv léku, které má k dispozici. Počet hospitalizovaných se aktuálně (ke včerejšímu dni) pohybuje kolem sedmi desítek. Počet lidí, kteří komplikacím spojeným s chřipkovým onemocněním podlehli, vzrostl na deset.


„K dnešnímu dni bylo rozhodnutím hlavního hygienika uvolněno 1440 balení léku Relenza, který patří do stejné indikační skupiny antivirotik jako lék Tamiflu,“ vysvětluje náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák. Jedná se o první dávku těchto antivirotik z rezervy MZ ČR, z níž budou moci čerpat všechna lůžková zdravotnická zařízení v ČR. Spotřeba těchto léčiv, která jsou od dnešního dne k dispozici ve Všeobecné fakultní nemocnici, bude denně monitorována. V případě potřeby je resort připraven operativně uvolnit další část zásob. Zároveň s tímto opatřením byly podniknuty další kroky k uvolnění i několika tisíc balení léku Tamiflu v příštím týdnu.

Ministerstvo zdravotnictví tak zajišťuje dostatečné množství léku zejména ve zdravotnických zařízeních, kde jsou hospitalizováni pacienti s komplikovaným průběhem chřipkového onemocnění. „Obě antivirotika jsou určena právě pro takto závažné stavy, rozhodně nejsou vhodná pro léčbu běžného chřipkového onemocnění. V těchto případech by se měli pacienti řídit běžnými léčebnými postupy. Těmi jsou zejména klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů. Léčbu lze případně podpořit běžně dostupnými léky jako je paralen či acylpyrin,“ říká Ferdinand Polák. Antivirotika jsou podávána jen v konkrétních indikovaných případech virových onemocnění a jejich podání může být, podobně jako u jiných léčiv, spojeno i s nežádoucími účinky. „Velmi důležité je v současné situaci i dodržování protiepidemických opatření,“ dodává Polák.

Ministerstvo tímto připravilo další kroky pro zachování stabilní situace vedle již zřízených konzultačních telefonních linek pro ošetřující lékaře. Ti mohou obzvlášť závažné případy spojené s těžkým respiračním selháním konzultovat s lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která disponuje potřebnými vysoce specializovanými odborníky i potřebným technickým zázemím pro převzetí nejtěžších případů.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (TZ 11.1.2013)
(Publikováno 11. ledna 2013)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace