REKLAMA

Léčba slepoty buňkamiBuňky, transplantované slepým myším do očí, dokážou vytvořit novou světlocitlivou vrstvu sítnice. Metoda transplantace má význam pro léčbu retinitis pigmentosa, genetickou vadu sítnice vedoucí ke slepotě.

 Robert MacLaren z Oxfordské univerzity a oční chirurg Mandeep Singh zkoumali myši, které kompletně přišly o fotoreceptory na sítnici kvůli retinitis pigmentosa. Po dvou týdnech od transplantace buněk do oka se vytvořila zcela nová vrstva těchto receptorů. Transplantovány byly prekurzorové buňky (blasty), které jsou předstupněm konečného vývojového stádia buňky.  Pokud jich bylo transplantováno dostatečné množství naráz, nestaly se pouze citlivými na světlo, ale začaly se regenerovat také spoje potřebné ke smysluplnému obrazu.

K léčbě lidí by se podle vědců měly použít iPS buňky,  které vzniknou přeprogramováním buněk v konečném vývojovém stádiu do stavu blízkého embryonálním kmenovým buňkám. Odpadnou tím zásadní etické problémy.


Kristýna SlomkováPřevzato z časopisu 21. století
(Publikováno se svolením vydavatele 10. ledna 2013)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Občasné bouřky
30°C /18°C
Oblačno
31°C /17°C
Polojasno
31°C /18°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace