REKLAMA

RESPEKT : Marné hledání léku na Alzheimera je nejhorší výsledek v dějinách medicíny

 

Už od objevu Alzheimerovy choroby počátkem 20. století nacházejí lékaři v mozku pacientů povlaky rzivé barvy nazývané plaky. Právě ony mají být příčinou nemoci. V posledních letech se však objevila radikálně nová představa: Alzheimerovu nemoc ve skutečnosti způsobují bakterie, viry nebo jiní vetřelci - přičemž plaky tvořené nahromaděným proteinem zvaným beta-amyloid nejsou jen nechtěným důsledkem nákazy. Ve skutečnosti pomáhají mozek před infekcí bránit.

 

Cestu nové teorii pomáhal prošlapat neurolog Robert Moir z lékařské fakulty Harvardovy univerzity a nemocnice Massachusetts General Hospital. Všiml si, že beta-amyloid se podobá proteinům primitivního imunitního systému, který je první linií obrany těla proti mikroskopickým útočníkům. Zahájil pak výzkum, který vrhá na beta-amyloid zcela nový pohled a může pomoci převrátit naruby i naše představy o tom, co skutečně způsobuje Alzheimerovu nemoc.

 

Celý rozhovor s harvardským neurologem Robertem Moir o nové představě, co může způsobovat Alzheimerovu nemoc naleznete ZDE.

 

Autor: Martin Uhlíř

 

 

Zdroj: respekt.cz

Publikováno 7. února 2017

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Občasné bouřky
30°C /18°C
Oblačno
31°C /17°C
Polojasno
31°C /18°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace