REKLAMA

Na prevenci zápalu plic myslete už v létě

 

Léto je v plném proudu. Kdo by teď myslel na podzimní plískanice? Prozíraví senioři by měli. Pokud chtějí být v sezoně respiračních onemocnění chránění proti zánětům průdušek, zápalu plic a dalším nemocem způsobovaným pneumokoky, očkovat by se měli v předstihu. Ideální čas je podle lékaře od května do září.

 

 

Bakterie zvaná pneumokok řádí hlavně v chladnější části roku.  „Z člověka na člověka se nákaza nejčastěji šíří vzdušnou cestou - kapénkami. Stačí jedno kýchnutí," uvádí místopředseda odborné Společnosti praktických lékařů MUDr. Igor Karen. Mnozí z nás pneumokoka v sobě nosí neustále, aniž by nezbytně škodil. Čeká však na oslabení organismu a imunity (třeba obyčejnou virózou). Potom se může rozvinout pneumokokové onemocnění.

 

V případě těžšího průběhu pneumokokové nákazy se může bakterie šířit po těle, dostat se i do krve či mozkomíšního moku a způsobit třeba celkovou sepsi organismu či meningitidu. Potom hovoříme o invazivním pneumokokovém onemocnění. To často končí smrtí či trvalými následky.

 

Nejohroženější jsou podle doktora Karena malé děti a též lidé vyššího věku, zejména ti nad 60 nebo 65 let. „U dětí pneumokoky nejčastěji způsobují záněty středního ucha či mozkových blan. U dospělých se projevují spíše zánětem vedlejších nosních dutin, zánětem průdušek nebo zápalem plic," vysvětluje lékař.

 

Infekcí přibývá na podzim

 

Dále MUDr. Karen dodává: „Riziko infekce začíná stoupat od října, v březnu či dubnu potom počet nákaz zase klesá. Ačkoliv očkování je možné celoročně, ideální čas požádat o ně svého lékaře je mezi květnem a zářím."

 

Mnozí lidé se nechávají každoročně očkovat proti chřipce. Pokud by chtěli v rámci jedné návštěvy lékaře podstoupit i očkování proti pneumokoku, nic jim v tom nebrání. Podle doporučení Společnosti všeobecného lékařství i Vakcinologické společnosti je takový postup možný. Avšak pozor, v případě pneumokoků rozhodně není nutné každoroční přeočkování! Konjugovaná vakcína by dokonce podle současných poznatků měla u dospělých navozovat doživotní ochranu.

 

Od října loňského října přispívají zdravotní pojišťovny v České republice všem lidem starším 65 let na prevenci proti pneumokokovým nemocem. Odborná vakcinologická společnost doporučuje dospělým v této věkové kategorii aplikovat obě pro ně určené vakcíny, protože se vzájemně doplňují.

 

Kdo je vystaven vyššímu riziku?

 

Ne všichni jsou stejně odolní a stejně citliví. „Řada lidí má chronické choroby jako diabetes, onemocnění srdce, ledvin, jater. Rozšířené je bohužel stále i kouření a zneužívání alkoholu. Všichni lidé s těmito rizikovými faktory jsou více náchylní k onemocnění způsobovanými pneumokokem. Proto jim doporučujeme myslet na prevenci, i pokud ještě věk 60 či 65 let nepřesáhli," uzavírá MUDr. Karen.

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace