REKLAMA

Češi se v porovnání s obyvateli jiných zemí EU chrání proti zápalu plic jen velmi málo

 

Celých 97 procent Čechů starších 50 let tvrdí, že ví, co je to zápal plic. Ale už jen 44 procent vědělo, že některé formy jsou přenosné z člověka nad člověka. Výzkum provedený napříč Evropou odhalil obecně slabé povědomí o nemoci a možnostech prevence. Češi si v odpovědích v porovnání s jinými národy nevedli až tak špatně. Prošli tedy v teorii - ale propadají z praxe! Proti zápalu plic se jich chrání extrémně málo. Bohužel to také platí o lidech ze silně ohrožených skupin.

 

Ačkoliv zápal plic (pneumonii) lidé vnímají jako vážnou nemoc, z nepochopitelného důvodu se často domnívají, že jich samotných se netýká. To je jedno z mnoha zjištění, která vyplynula z dosud nejrozsáhlejšího průzkumu povědomí lidí o zápalu plic, který kdy byl v Evropě proveden. Nese název PneuVUE a nedávno jej realizovala společnost Ipsos v devíti vybraných evropských zemích včetně ČR na vzorku více než 9 tisíc lidí starších padesáti let. Tazatelé zjišťovali, kolik toho lidé v ohrožené věkové skupině vědí o zápalu plic a jaký mají postoj k prevenci.

 

 

„Ukázalo se, že Evropané sice o nemoci většinou slyšeli, vesměs však selhávají, když o ní mají správně uvést něco bližšího. Češi si v odpovědích vedli ještě relativně dobře. Paradoxně jsou ale rizikové skupiny v ČR velmi slabě chráněné. Proti nejčastějšímu původci zápalu plic, bakterii pneumokoka, jsou podle vlastního vyjádření očkována jen asi 4 procenta osob z vysoce rizikových skupin. To jsou lidé nad 65 let, ale také kuřáci či chroničtí pacienti starší padesáti let. Tento podíl byl vůbec nejnižší ze všech sledovaných zemí," shrnuje prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

 

Důvodem by mohlo být, že v západoevropských zemích se očkuje mnohem delší dobu, a také to, že pro Čechy je očkování finančně náročné. A také nezájem o prevenci u rizikových osob i zdravotníků. Lidem nad 65 let zdravotní pojišťovny od loňska na prevenci přispívají, ale částka nepokrývá cenu obou vakcín, které by senioři podle odborných společností měli dostat.

 

Velkou roli má také osobní přístup lékaře. Z českých respondentů, kteří očkovaní nebyli, uvedlo 48 procent jako hlavní důvod to, že jim jejich lékař očkování nenabídl. Naopak 57 procent ze skupiny očkovaných se vyjádřilo, že dali na radu svého lékaře. „Je nutné apelovat na praktické lékaře, aby problematiku zápalu plic lidem nad 50 let s rizikovými faktory a všem lidem nad 65 let vysvětlovali. Je škoda, že je prevence u starších osob takto opomíjena," zdůraznil epidemiolog prof. Pazdiora.

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace