REKLAMA

Co by měli senioři vědět o klíšťatech

 

V dobách, kdy většina obyvatel žila na venkově a skoro všichni se živili obděláváním půdy, nebylo nic divného, že se člověk až do vysokého věku neustále pohyboval na čerstvém vzduchu. Dodnes jsou ostatně na venkově k vidění čiperné babičky žnoucí trávu pro králíky a sbírající lesní plody a bylinky nebo dědečci kosící louku. Nejen ve městech se ale postupem času stal životní styl seniorů trochu pasivnějším. Nejvíce se na tom asi podepsalo rozšíření televize. Někdo pořád vyrážel na zahrádku nebo na chalupu, jiný rezignoval a zůstal sedět doma.

 

 

Dnes se situace mění a lidé do vyššího věku sportují, pěstují turistiku, cyklistiku. I ti, kdo nemají vlastní chalupu na venkově, se tak více se dostávají do přírody. S tím se pojí riziko nemocí přenášených klíšťaty. Nejčastěji se jedná o klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Právě seniorům kvůli pomalu slábnoucí imunitě hrozí vážnější průběh nemocí a dokonce trvalé následky.

 

Ještě víc než u mladších ročníků proto roste význam prevence. Zaprvé - po návratu z výletu, zahrádky a podobně dobře prohlédněme své tělo, jestli jsme si nepřinesli klíště. Mysleme na to, že klíšťata nejsou aktivní jen uprostřed léta - naopak, sucho a parno jim nesvědčí, obezřetní buďme i na jaře a na podzim.

 

Do lesa nebo třeba na ryby nosme vhodné oblečení, které zakrývá velkou plochu těla. Můžeme si i zakasat kalhoty do ponožek. Pokud si oblečeme světlé ošacení, snáze na něm lezoucí klíště uvidíme.

 

Důležitou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Přispívají na něj zdravotní pojišťovny - kolik je to v případě té vaší můžete dopředu zjistit třeba na internetové stránce www.klsitova-encefalitida.cz anebo od svého lékaře.

 

Lidé nad 60 let musejí mít na paměti jednu věc. Když už se jednou očkují, jsou chráněni po dobu tří let a poté by měli zajít na přeočkování jednou dávkou vakcíny, která ochranu obnoví. Mladším lidem s dobrou imunitou stačí toto absolvovat jednou za pět let, ale obranyschopnost s věkem klesá, proto je potřeba jí více pomoci.

 

První měsíce roku 2016 byly ve znamení vysoké aktivity klíšťat a počet nákaz se oproti loňsku zvýšil. Rozhodně je proto dobré na ochranu nezapomínat.

 

(Publikováno 7. června 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace