REKLAMA

U lidí nad 65 let roste ohrožení pneumokokem. Riziko dále zvyšují chronické nemoci

 

Už jste slyšeli o pneumokocích? Ano, jedná se o nechvalně známou bakterii, která nejčastěji způsobuje zápal plic. Ten se velmi často objevuje jako komplikace jiného onemocnění. V důsledku zápalu plic umírá v České republice mnoho seniorů, často po hospitalizaci, umístění do léčebny dlouhodobě nemocných a podobně, přestože původní zdravotní problém byl úplně jiný. Bakterie pneumokoka totiž útočí tehdy, když je organismus oslabený. Riziko onemocnění je nejvyšší u lidí nad 65 let a také u malých dětí. A zejména jsou ohroženi chronicky nemocní - diabetici, kardiaci, lidé s nemocnými ledvinami či problémy s dýchací soustavou.

 

Ukažme si, jak riziko roste:

 

·  6krát vyšší riziko mají diabetici

 

·  7krát vyšší riziko mají lidé s plicním onemocněním

 

·  10krát vyšší riziko mají lidé se srdečně-cévním onemocněním

 

Proti pneumokoku se můžeme chránit očkováním. Běžně se u nás očkují malé děti. U starších lidí, kteří ochranu potřebují také, je situace bohužel horší. Vyšší procento očkovaných je jen mezi obyvateli domovů seniorů a podobných zařízení, kteří mají prevenci již dlouho hrazenou.

Od podzimu loňského roku pojišťovny nově přispívají všem lidem nad 65 let věku, pro dosažení odborníky doporučované ochrany je však potřeba si něco doplatit. „V současnosti máme pro dospělé k dispozici dvě vakcíny. Lidem starším 65 let doporučujeme dát se postupně očkovat oběma, neboť se vzájemně doplňují," radí profesor MUDr. Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti. O vakcíny může člověk požádat svého praktického lékaře.

Pneumokokové nemoci lze rozdělit na neinvazivní (slizniční; spadají sem například lehčí formy zápalu plic anebo záněty středního ucha) a invazivní - ty, při nichž bakterie proniká i tam, kde je za normálních okolností sterilní prostředí. Tedy třeba do krve nebo mozkomíšního moku. Konkrétně se může kromě těžkého zápalu plic jednat třeba o sepsi (takzvanou otravu krve) anebo zápal mozkových blan. Právě tyto invazivní formy končí často smrtí či vážnými následky.

 

Jak se dále chránit proti pneumokokům

 

Ø  Posilujte svůj imunitní systém, jezte kvalitní stravu, hýbejte se, udržujte se v kondici.

 

Ø  Vyhýbejte se zakouřenému prostředí, sami rozhodně nekuřte.

 

Ø  Raději omezte kontakt s aktuálně nemocnými. Pokud je nezbytný, zvažte použití roušky. Dodržujte pravidla správné hygieny.

 

(Publikováno 7. června 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Občasné bouřky
30°C /18°C
Oblačno
31°C /17°C
Polojasno
31°C /18°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace