REKLAMA

Situace ve výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky ve 15. kalendářním týdnu 2016


Praha 19. dubna - Situace v ČR: Podle výsledků Národní referenční laboratoře pro chřipku je „virologická“ incidence chřipky stále mírně nad obvyklou hladinou, ačkoliv již nemocnost významně klesla. Převažuje chřipka typu B, podobně jako v dalších evropských státech.


Testování antivirové rezistence: během letošní sezóny bylo v NRL prozatím vyšetřeno 32 kmenů (28 H1N1, 1 B a 3 smíšené infekce). Ve čtyřech případech byl zachycen kmen osletamivir rezistentní - vždy se jednalo o subtyp A/H1N1. Rezistence byla potvrzena sekvenací, kde byla zjištěna záměna histidinu za tyrosin (H275Y). Čtyři rezistentní kmeny z celkového množství 51 vyšetřených izolátů A/H1N1 (7,8%) procentuálně jen mírně převyšují výsledky evropské (5,8%). K testování je připraveno několik desítek dalších izolátů.


Celková nemocnost dosáhla během 15. kalendářního týdne 935 případů pacientů s ARI/100 000 obyvatel. Oproti předcházejícímu týdnu se jedná o pokles o 17,3%. Snížení počtu pacientů s ARI evidují všechny kraje. K poklesu došlo i v kategorii „ILI“ (chřipková onemocnění,tzv. ILI, influenza-like illness), a to celkově i ve většině krajů s výjimkou Libereckého a Zlínského.

Závažné případy chřipky s prokázanou nákazou virem chřipky vč. úmrtí – stav hlášení od 1.9.2015 do 15.4.2016:  v  ČR bylo v uvedeném období hlášeno celkem 283 klinicky závažných případů chřipky, z nichž v 78 případech došlo k úmrtí. Jako etiologické agens byl ve 20 případech prokázán virus chřipky typu B, ve 124 případech se jednalo o virus chřipky A, ve 135 případech se jednalo o subtyp A/H1N1, ve 2 případech se jednalo o subtyp viru chřipky A/H3N2 a ve dvou případech se jednalo o duální infekci s průkazem viru chřipky typu B a A/H1N1. U převážné většiny pacientů bylo v anamnéze některé ze základních chronických onemocnění a vesměs nebyli očkováni proti chřipce popř. záznam o tomto očkování chybí. Věk pacientů se pohyboval od 5 měsíců – 95 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo ve 116 případech o ženy a ve 167 případech o muže. Ve 231 případech byla podána antivirotika.

Situace v Evropě: Aktivita chřipkových virů v Evropě klesá. Více jak 80% zemí hlásí pokles nemocnosti. U ambulantních pacientů převažuje chřipka typu B (72% všech diagnostikovaných chřipek), u hospitalizovaných pacientů naopak převažuje subtyp A/H1N1. U chřipky B typu se jedná převážně o variantu B/Victoria. V ambulantní sféře chřipka B dominuje už od 9. KT.


Závěr: ustupující aktivita chřipkových virů; dosud však přetrvávají malá lokální ohniska výskytu chřipkových onemocnění včetně onemocnění se závažným průběhem.


M.Havlíčková, J.Kynčl


Zdroj: Státní zdravotní ústav (TZ, 18.4.2016)
(Publikováno 19. dubna 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
18°C /7°C
Polojasno
17°C /6°C
Dešťové přeháňky
9°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace