REKLAMA

Situace ve výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky ve 14. kalendářním týdnu 2016


Situace v ČR: celková nemocnost ARI dosáhla ve 14. kalendářním týdnu hodnoty 1130 nemocných na 100  00 obyvatel, oproti minulému kalendářnímu týdnu je evidován mírný vzestup o 2,7 %. Přispívá k tomu jistě i skutečnost, že předchozí dva týdny měly jen 4 pracovní dny. V kategorii ILI (chřipková onemocnění,tzv. ILI, influenza-like illness) je evidován další pokles nemocných, aktuálně o 25 %.

Podle výsledků Národní referenční laboratoře pro chřipku přetrvává výskyt chřipky typu A/H1N1 i chřipky typu B, stejně jako ve většině evropských států.


Závažné případy chřipky s prokázanou nákazou virem chřipky vč. úmrtí – stav hlášení od 1.9.2015 do 8.4.2016: v ČR bylo v uvedeném období Ministerstvu zdravotnictví hlášeno celkem 276 klinicky závažných případů chřipky, z nichž v 74 případech došlo k úmrtí. Jako etiologické agens byl v 17 případech prokázán virus chřipky typu B, ve 122 případech se jednalo o virus chřipky A, ve 133 případech se jednalo o subtyp A/H1N1, ve 2 případech se jednalo o subtyp viru chřipky A/H3N2 a ve dvou případech se jednalo o duální infekci s průkazem viru chřipky typu B a A/H1N1.

U převážné většiny pacientů bylo v anamnéze některé ze základních chronických onemocnění a vesměs nebyli očkováni proti chřipce, popř. záznam o tomto očkování chybí. Věk pacientů se pohyboval od 5 měsíců – 91 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo ve 111 případech o ženy a ve 165 případech o muže. Ve 224 případech byla podána antivirotika.

Situace v Evropě: ačkoliv dochází ke kontinuálnímu poklesu celkového množství vyšetřených vzorků, procento pozitivních materiálů se stále udržuje zhruba na 40%. V sentinelovém systému převažuje průkaz chřipky typu B (67%).

Závěr: Pomalu se snižující aktivita chřipky s přetrvávajícími lokálními ohnisky výskytu chřipkových onemocnění včetně onemocnění se závažným průběhem.

MUDr. Martina Havlíčková,
NRL pro chřipku, SZÚ MUDr. Jan Kynčl, Odd. epidemiologie, SZÚZdroj: SZÚ (TZ,11.4.2016)
(Publikováno 13. dubna 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Dešťové přeháňky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
25°C /15°C
Polojasno
27°C /13°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace