REKLAMA

Situace ve výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky ve 13. kalendářním týdnu 2016


Praha 4. dubna - Situace v ČR: podle výsledků Národní referenční laboratoře pro chřipku je incidence chřipky stále zřetelná, ačkoliv již nemocnost obecně klesá. Celková nemocnost ARI dosáhla za 13. kalendářním týdnu  hodnoty  1100 nemocných na 100 00 obyvatel, oproti minulému kalendářnímu týdnu je evidován nevýrazný vzestup o    necelá 2 %. Nárůst nemocných je pozorován u dospělé populace. V kategorii ILI (chřipková onemocnění,tzv. ILI, influenza-like illness) je evidován další  pomalý pokles nemocných, aktuálně o 12,5 %.

Závažné případy chřipky s prokázanou nákazou virem chřipky vč. úmrtí – stav hlášení od 1.9.2015 do 1.4.2016: v ČR bylo v uvedeném období Ministerstvu zdravotnictví hlášeno celkem 260 klinicky závažných případů chřipky, z nichž v 65 případech došlo k úmrtí. Jako etiologické agens byl v 14 případech prokázán virus chřipky typu B, ve 117 případech se jednalo o virus chřipky A, ve 125 případech se jednalo o subtyp A/H1N1, ve 2 případech se jednalo o subtyp viru chřipky A/H3N2 a ve dvou případech se jednalo o duální infekci s průkazem viru chřipky typu B a A/H1N1. U převážné většiny pacientů bylo v anamnéze některé ze základních chronických onemocnění a vesměs nebyli očkováni proti chřipce, popř. záznam o tomto očkování chybí. Věk pacientů se pohyboval od 5 měsíců – 91 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo ve 102 případech o ženy a v 158 případech o muže. Ve 214 případech byla podána antivirotika.

Situace v Evropě
: ačkoliv má celkově vývoj nemocnosti v Evropě klesající trend, tak stále celkem 12 sítí/států hlásí plošnou epidemii, 15 států pak regionální epidemie a sporadický výskyt společněs minimální aktivitou 13 států/sítí. Vyšší nemocnost je hlášena především z jihozápadní části Evropy. Pozitivita chřipky v sentinelu dosahuje stále 43%, převažuje chřipka typu B.


Závěr:
Velmi pomalu se snižující aktivita chřipky, nadále přetrvávají lokální ohniska výskytu chřipkových onemocnění včetně onemocnění se závažným průběhem.


MUDr. Martina Havlíčková,
NRL pro chřipku, SZÚ

MUDr. Jan Kynčl, Odd. epidemiologie, SZÚ

Zdroj: Státní zdravotní ústav (TZ, 4.4.2016)
(Publikováno 6. dubna 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Dešťové přeháňky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
25°C /15°C
Polojasno
27°C /13°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace