REKLAMA

SZÚ/NRL: Chřipkové zpravodajství / 4. kalendářní týden


Praha 1. února - SITUACE V ČR: Závažné případy chřipky s prokázanou nákazou virem chřipky včetně úmrtí – stav hlášení od 1.9.2015 do 29.1.2016: v ČR bylo v uvedeném období hlášeno celkem 33 klinicky závažných případů chřipky, z nichž ve 4 případech došlo k úmrtí. Počet úmrtí tedy v porovnání s předchozím kalendářním týdnem zůstává nezměněn, ale narostl počet evidovaných těžkých průběhů. Jako etiologické agens byl ve 3 případech prokázán virus chřipky typu B, v 10 případech se jednalo o virus chřipky A, v 17 případech se jednalo o subtyp A/H1N1, ve 2 případech se jednalo o subtyp viru chřipky A/H3N2 a v jednom případě se jednalo o duální infekci s průkazem viru chřipky typu B a A/H1N1.U převážné většiny pacientů bylo v anamnéze některé ze základních chronických onemocnění a vesměs nebyli očkováni proti chřipce popř. záznam o tomto očkování chybí. Věk pacientů se pohyboval v rozmezí 35 let – 82 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo ve 12 případech o ženy a ve 21 případech o muže. V 22 případech byla podána antivirotika. (zdroj: mzcr.cz)

NRL pro chřipku eviduje během 3. a 4. kalednářního týdne 2016 nárůst indikací k vyšetření respiračních virů stejně jako nárůst pozitivních průkazů chřipky, především subtypu A/H1N1. Nicméně, byla opakovaně zachycena i chřipka typu B a chřipky subtypu A/H3N2. Počínající epidemii tedy způsobuje chřipka subtypu A/H1N1, typ B a subtyp A/H3N2 zatím ko-cirkulují spíše minoritně.

Nemocnost podle očekávání dále stoupá, a to jak v kategorii „ARI“(Akutní respirační infekce), tak i v kategorii „ILI“ (chřipková onemocnění,tzv. ILI, influenza-like illness). ARI celorepublikově stouplo o 10,58% (celková nemocnost dosáhla 1 317 případů na 100 000 obyvatel), nejvíce pak ve Zlínském Kraji (o 21,85%). ILI celorepublikově stouplo o 67,35%, nejvíce pak v Libereckém kraji, Pardubickém a Zlínském kraji stejně jako v Praze a ve Středočeském kraji (ve všech těchto lokalitách nárůst přesahuje 100%).

K 29.1.2016 tedy byla situace hodnocena jako rozvíjející se chřipková epidemie, zatím spíše lokálního charakteru. Dominujícím kmenem je subtyp A/H1N1, typ B a subtyp A/H3N2 ko-cirkulují. Dosud otypované kmeny vykazují antigenní shodu s vakcinálními prototypy.

SITUACE V EVROPĚ:
Plošná epidemie přetrvává v celé severní Evropě. Střední Evropa je spíše ve fázi rozvíjejících se epidemií, v Německu konkrétně jsou hlášeny epidemie regionální, na Slovensku a v Polsku se jedná stále spíše o sporadický až lokální výskyt. Rakousko své údaje doposud nehlásilo. Dominujícím kmenem je subtyp A/H1N1. Těžké případy chřipky jsou hlášeny především z věkové kategorie 15-64 let, ve zvýšené míře stále ze zemí Blízkého východu (Arménie, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina).
zdroj: www.flunewseurope.org

MUDr Martina Havlíčková, CSc, NRL pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění

Zdroj: Státní zdravotní ústav (TZ, 1.2.2016)
(Publikováno 1. února 2016)

 

Diskutujte toto téma na naší webové agoře!

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace