REKLAMA

Brexit: Nejčastější otázky a odpovědi

 

Co bude brexit znamenat pro občany a firmy v České republice? Jaké priority bude hájit česká vláda při vyjednávání EU se Spojeným královstvím? Jak se změní Evropská unie po odchodu jedné z největších členských zemí? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto a další otázky, přečtěte si argumentář sestavený Sekcí pro evropské záležitosti Úřadu vlády.

 

 

Co je brexit a je výsledek referenda o vystoupení Velké Británie závazný?

 

23. června 2016 proběhlo ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska referendum o setrvání země v EU. Britští občané se v plebiscitu vyjádřili pro vystoupení své země z EU (51,9 % pro vystoupení a 48,1 % pro setrvání v EU). Rozhodnutí Britů se označuje za tzv. brexit.

 

Nicméně výsledek britského referenda není právně závazný. Faktický proces vystoupení Velké Británie z EU započne ve chvíli, kdy vláda Velké Británie oznámí svůj záměr EU opustit. K samotnému vystoupení dojde až na základě dohody o vystoupení, kterou Velká Británie vyjedná s Evropskou unií, či vypršením lhůty pro sjednání této dohody (2 roky od formálního oznámení záměru vystoupit z Evropské unie s možností prodloužit).

 

Co pro mě jako pro občana/studenta brexit znamená?

 

V tuto chvíli se výsledky referenda občanů ČR žijících v Británii, stejně jako Britů žijících v ČR a dalších členských státech, nedotknou. Případná změna postavení občanů se bude odvíjet od průběhu jednání. Česká vláda učiní maximum proto, aby se status Čechů nezměnil vůbec či jen minimálně. Ačkoliv se bude jednat o první vystoupení států z EU, lze očekávat, že i Británie bude mít zájem zachovat svým občanům výhody a podmínky pobytu v jiném členském státě, které již nyní využívají.

 

Co se nyní bude dít, jaký je aktuální vývoj?

 

Proces vystoupení vyžaduje formální oznámení o záměru státu Unii opustit EU dle čl. 50 Smlouvy o EU. To se prozatím nestalo, oznámení se očekává v březnu 2017. V současné době se Velká Británie připravuje na zahájení vyjednávání, stejně tak jako ČR a Evropská unie. Ve svém projevu z ledna 2017 naznačila britská premiérka Theresa Mayová, že její vláda bude usilovat o tzv. hard brexit. To znamená, že nebude usilovat ani o členství na vnitřním trhu, ani o celní unii s EU, ale o ambiciózní dohodu o volném obchodu, která umožní co nejliberálnější obchod mezi EU a Velkou Británií.

 

Nyní Velká Británie stálé zůstává plnohodnotným členem EU se všemi právy a povinnostmi a její status se změní až ve chvíli oznámení ve vystoupení (tzv. notifikace). Poté Velká Británie přijde o svá hlasovací práva v Evropské radě a Radě v otázkách souvisejících s jejím vystoupením a navázáním nových vztahů mezi Velkou Británií a EU.

 

Jak nyní bude EU spolupracovat s Velkou Británií a kdo povede vyjednávání o brexitu?

 

V tuto chvíli je Velká Británie stále plnohodnotným členem se všemi právy a povinnostmi, a to až do notifikace o vystoupení z EU. Přestože se EU ve formátu 27 členských aktivně připravuje na budoucnost bez Velké Británie, spolupráce v rámci EU a jejích institucí probíhá nadále jako v době před britským referendem. Další vývoj nejen obchodních vztahů bude přímo závislý na konkrétních podmínkách vystoupení Velké Británie a budoucím nastavení vzájemných vztahů mezi Velkou Británií a EU.

 

Hlavním vyjednavačem EU bude zástupce Evropské komise, bývalý eurokomisař Michel Barnier. Ten bude vyjednávat na základě pokynů Evropské rady, tedy hlav států a vlád zemí EU27. Hlavní směry vyjednávání mohou udávat právě jen političtí představitelé členských států. Tito představitelé budou mít rovněž možnost v průběhu vyjednávání měnit směrování vyjednávání, a reagovat tak na měnící se okolnosti vyjednávání.

 

Co bude česká vláda prosazovat ve vyjednáváních o vystoupení Velké Británie z EU?

 

ČR bude usilovat o zachování práv našich občanů a podniků a o to, aby měl brexit co nejmenší dopad na náš růst a pracovní místa. Zajištění práv českých občanů, kteří nyní pobývají na území Velké Británie, je jednou z nejdůležitějších otázek. Druhou klíčovou otázkou, která se bude řešit krátce po notifikaci, jsou finanční záležitosti EU, a to nejen ve vztahu k rozpočtu EU.

 

Rovněž budeme usilovat o to, aby bylo dosaženo spravedlivého finančního narovnání mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím s ohledem na to, že Spojené království se nechce do budoucna plně účastnit na evropském rozpočtu.

 

Kromě uzavření dohody o vystoupení se bude samozřejmě vyjednávat i o budoucím nastavení vztahů mezi Velkou Británií a EU. Velká Británie je pro nás významným partnerem v mnoha oblastech, kde budeme usilovat o zachování úzkých vztahů i po jejím odchodu z EU. Jedná se například o hospodářské vztahy, neboť Velká Británie je jedním z našich nejvýznamnějších exportních trhů.

 

Na základě historických zkušeností jsme si velmi dobře vědomi toho, jak silným spojencem Velká Británie je. Proto má ČR silný zájem o pokračování úzké spolupráce v oblasti bezpečnostních a vojenských záležitostí.

 

Bude mít výsledek britského referenda vliv na další směřování EU?

 

Lídři 27 členských států se shodli na tom, že brexit je příležitostí pro změnu a takovou reformu EU, která zajistí, aby Unie byla akceschopnější a přiblížila se občanům. Je třeba se soustředit na témata, ve kterých se shodneme, nikoliv na oblasti, kde je zřejmé, že kompromis není možný.

 

Klíčové pro budoucnost EU je podle české vlády obnovení konvergence tedy zejména přibližování životních úrovní nových a starých členských států. Zásadním úkolem je její obnovení a dále také zajištění vnitřní a vnější bezpečnosti našich společných hranic.

 

Diskuse o budoucnosti EU je předmětem summitů na evropské úrovni. V září 2016 se uskutečnil summit EU27 v Bratislavě, který odstartoval diskusi o budoucnosti EU a její reformě. Série summitů EU27 o budoucnosti EU bude završena setkáním v Římě u příležitosti 60. výročí podpisu zakládajících smluv. V této souvislosti bude představena deklarace shrnující hlavní směry pro budoucnost Evropské unie.

 

Bude ČR vyhlašovat referendum o setrvání země v EU?

 

Referendum o setrvání země v EU se v ČR vyhlašovat nebude. Není pro něj žádný legitimní důvod. Voliči již měli možnost vyjádřit svůj názor na EU v referendu v souvislosti se vstupem ČR do EU v roce 2003. Referendum skončilo jednoznačným výsledkem, ve kterém se 77 procent hlasujících vyslovilo pro členství ČR v EU.

 

Pro ČR v současnosti nyní neexistuje žádná alternativa. Členství ČR v EU a NATO je základem naší bezpečnosti a prosperity, základem, na kterém je postavena novodobá historie po roce 1989 naší demokratické země.

 

ČR se v současnosti vyznačuje silným hospodářským růstem i díky silnému exportu, z něhož 80 % směřuje do ostatních členských států EU. Je tedy naším prioritním zájmem být aktivním členem EU, která je založena na čtyřech základních svobodách – volném pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu. Jen tak bude mít ČR zajištěný dostatečný vliv a rovnoprávné postavení při určování evropských pravidel včetně pravidel jednotného trhu, který je pro českou ekonomiku nepostradatelný.

 

Autor: Úřad vlády

Publikováno 1. března 2017

 

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Dešťové přeháňky
5°C /3°C
Oblačno
7°C /0°C
Zataženo
12°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace