REKLAMA

Koudelka, Petrbok, Čapek: Národní galerie si připomíná 50. výročí událostí srpna 1968

Publikováno dne 14. srpna 2018

 

21. srpna zahajuje Národní galerie ve Veletržním paláci trojici nových výstav. Při příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy představuje legendární fotografie Josefa Koudelky Invaze 68 a malby Jiřího Petrboka na výstavě Hořící srdce. Výstava Záhada Čakova koberce pak vypráví příběh, který se točí kolem jedné ze sběratelských vášní Karla Čapka. V den výročí okupace bude také volně přístupná výstava Jiří Koláře, jejíž součástí je jeho Týdeník 1968.

V letošním roce si připomínáme rozhodující okamžiky české historie 20. století. Národní galerie se zapojuje do projektu Společné století celou dramaturgickou řadou a připomínka tragických událostí 21. srpna 1968 tak nemůže v jejím programu chybět. V den 50. výročí ožije Veletržní palác v rámci tzv. Openingu 68 – budeme slavit svobodu a zároveň upozorňovat na její křehkost,“ uvádí generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Koudelkova Invaze

Slavný cyklus fotografií Josefa Koudelky (1938) Invaze 68 bude ve Veletržním paláci představen ve zcela nové koncepci – společně s devítikanálovou videoinstalací se záběry Jana Němce, která návštěvníka vtáhne do dění srpna 1968. Den před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa se tehdy třicetiletý fotograf Josef Koudelka vrátil z Rumunska, kde fotografoval Romy, a přestože se nikdy předtím reportáží nezabýval, jeho snímky pořízené během dramatických srpnových dnů se staly symbolem boje za svobodu a patří dodnes ke klasickým dílům poválečné reportážní fotografie.

Historie vs. ironie

Současný a mnohdy ironizující pohled na českou historii nabídne výstava Jiřího Petrboka (1962) Hořící srdce. Malíř, vedoucí ateliéru kresby na Akademii výtvarných umění, nikdy nebyl členem žádného uměleckého ani generačního uskupení a vždy stál jakoby stranou. Jeho výstavu nejnovějších prací tvoří čtyři základní témata spojená s domovem – obrazy odrážející zkušenost se světem, který nás obklopuje, se světem nesmírného strachu i hluboké lásky.

Čapkův nedosažitelný koberec

Poslední projekt, výstava Záhada Čapkova koberce, je pak předskokanem programu k dalšímu „osmičkovému“ výročí – říjnovým oslavám sta let od založení Československa. Národní galerie poprvé vystavuje vzácný koberec selendi se vzorem ptáků ze 16. století, který inspiroval Karla Čapka k napsání legendární povídky Čintamani a ptáci. Sám Čapek o získání koberce ze 16. století neúspěšně usiloval. Ústřední exponát, po tři roky restaurovaný turecký koberec, doplní mimo jiné exponáty vinohradské vily Karla Čapka včetně několika tamějších koberců a části vybavení pracovny.

Kolář a Opening 68

V den výročí sovětské okupace zpřístupní Národní galerie po celý den zdarma výstavu Jiřího Koláře Úšklebek století, která probíhá už jen do 2. září v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Významnou součástí výstavy je Týdeník 1968, soubor 66 koláží mapujících dramatické události tohoto roku. Pro návštěvníky bude připravin i doprovodný program. Po uzavření Kolářovy výstavy v 18 hodin se pak bude možné přesunout k Veletržnímu paláci, kde v 19 hodin začně vernisáž nových výstav v rámci tzv. Openingu 68. Jeho součástí bude i hudební doprovod nebo projekce oblíbeného filmu Pelíšky.

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
11°C /5°C
Dešťové přeháňky
11°C /6°C
Zataženo
11°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace