REKLAMA

Galerie Jaroslava Fragnera analyzuje téma nájemního bydlení u nás i v Evropě

 

 

Galerii Jaroslava Fragnera zahajuje 16. května výstavu s názvem NÁJEMNÍ BYDLENÍ / ZAPOMENUTÝ SEGMENT ČESKÉ ARCHITEKTURY – VČERA, DNES A ZÍTRA, ve které otevírá v České republice dlouhodobě opomíjené téma. Vedle relativně krátké historie tématu u nás představuje fenomén nájemního a sociálního bydlení v Evropě, různé přístupy z hlediska legislativy a strategie a řadu zajímavých architektonických, urbanistických i sociálních řešení.

 

 

Výstava mapuje zevrubně časovou osu historie nájemního bydlení u nás od 19. století do současnosti, na dalších panelech přestavuje desítku českých příkladů realizací nájemního a sociálního bydlení a na tři desítky staveb napříč Evropou od Finska po Španělsko a jeden projekt i z New Yorku. Součástí výstavy je také projekt Kleiburg nizozemského ateliéru NL Architects, za nějž minulý týden získali autoři prestižní evropskou CENU MIES VAN DER ROHE 2017. Mezi dalšími zastoupenými architekty jsou přední světové ateliéry jako BIG, JDS Architecs, MVRDV, AllesWirdGut, Querkraft Architekten, POGGI & MORE, Vous Êtes Ici Architectes, OFIS nebo ARKKITEHDIT HANNUNKARI & MÄKIPAJA ARCHITECTS. Návštěvníci na výstavě najdou také Ženevskou chartu OSN o udržitelném bydlení a analýzu zahraniční situace. Součástí bude projekce dokumentu Bydlení ve Vídni, kvalitní a dostupné autorky Aleny Hanzlové a rozměrný model návrhu oblasti kolem brněnského hlavního nádraží, vytvořeného pěti ateliéry FA ČVUT v Praze.

 

Nad tématy potřebnosti nájemního bydlení a jeho historie a specifik budou ve dvou večerech také diskutovat z různých pohledů zainteresovaní odborníci z oblasti architektury, sociologie, developmentu, samosprávy, akademické půdy i praxe.

 

„V průběhu posledních zhruba 150 let se bydlení realizovalo formou vlastnickou, nájemní, eventuálně družstevní. Nájemní bydlení se však dostalo po roce 1989 díky historickým konotacím a leckdy neuvážené a chaotické privatizaci bytového fondu na okraj zájmu. Nyní si však jeho význam i architektonické souvislosti začínáme znovu uvědomovat. Hromadná privatizace bytového fondu po roce 1989, byla dobově historicky podmíněným aktem, ale s odstupem času vidíme, že se s vaničkou vylilo i dítě,” říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta k tématu výstavy, a pokračuje: „Stát nevěnoval dostatečnou pozornost aktualizaci legislativního rámce, promýšlení alternativních vlastnických forem ani organizací finanční podpory, jak tomu bylo u vlastnického bydlení. Obce často nedokázaly zajistit odpovídající přípravu území, současně ale masivně privatizovaly svůj bytový fond namísto toho, aby ho systematicky budovaly a modernizovaly jeho správu. Na drobné výjimky prakticky rezignovaly na svou – v minulosti zcela běžnou – roli významného stavebníka i nositele inovací. V některých vyspělých zemích Evropy představuje nájemní bydlení až 80% bytového fondu, z toho 30 % je sociální nebo regulované (například v Amsterdamu dosahuje bydlení s fixní horní částkou až 57%). Přitom se jedná o kvalitní urbanismus a vysokou úroveň architektury a především vysoký standard veřejného prostoru, jak to můžeme vidět například v HafenCity v Hamburku.”

 

 

NÁJEMNÍ BYDLENÍ / ZAPOMENUTÝ SEGMENT ČESKÉ ARCHITEKTURY – VČERA, DNES A ZÍTRA

Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1

16. 5. - 16. 6. 2017

kurátorský tým: UNIT architekti, Galerie Jaroslava Fragnera a historik architektury Hubert Guzik

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace