REKLAMA

Anežský klášter odkrývá detaily středověkých podkladů, jež jsou Očím skryté

 

Po loňském úspěšném otevření rekonstruovaných zahrad Kláštera sv. Anežky České pokračuje Národní galerie v Praze oživením tamější expozice středověkého umění. Výstava Očím skryté nahlíží díky nejmodernějším technologiím pod povrch více než padesátky deskových obrazů z galerijních sbírek.

 

„Výstava Očím skryté. Podkresba na deskových obrazech 14.–16. století ze sbírek Národní galerie v Praze přináší návštěvníkům sbírkové expozice středověkého umění v Čechách nevšední zážitek. Spolu s originálními díly mohou odhalovat jejich skryté vrstvy a být tak svědky někdejších prvních fází vzniku vzácných obrazů,“ uvádí autorka a kurátorka výstavy Štěpánka Chlumská.

 

Díky technologickému průzkumu pomocí speciální kamery schopné snímat obraz v infračerveném spektru je představeno více než padesát stěžejních děl, od nejstarších památek deskového malířství z dílen Mistra Vyšebrodského oltáře, Mistra Theodorika, Mistra Třeboňského oltáře a Mistra Rajhradského oltáře až po pozdně gotické deskové obrazy dílen Mistra Svatojiřského oltáře, Mistra Litoměřického oltáře či Monogramisty IW. Divák má možnost porovnat skrytou podkresbu přímo s originální malbou. Detaily některých děl lze navíc studovat na větším počtu snímků, umístěných na elektronických nosičích.

 

„Podkresba – přípravný rozvrh pro následnou malbu – je mimořádně poutavým svědectvím tehdejších dílenských zvyklostí. Prozrazuje mnohé o uměleckých kvalitách svých tvůrců, přináší svědectví proměn kompozice a detailů v průběhu vzniku obrazu a přispívá ke zpřesnění autorských připsání jednotlivých děl,“ dodává Štěpánka Chlumská.

 

Anežský klášter čeká v letošním roce i další program. Na loňské zpřístupnění revitalizovaného kláštera Anežka NOVĚ! naváže jarní program Anežka LIVE!, který bude postupně proměňovat celý areál v živý prostor pro kulturu a volný čas. Výstavu Očím skryté pak na sklonku roku vystřídá výstava Očím na odiv. Výzdobné techniky v malířství a sochařství 14.–16. století. Obě výstavy jsou připravené v rámci dramaturgické řady s podtitulem Umění a přírodní vědy a jsou realizovány díky grantové podpoře Ministerstva kultury ČR – programu NAKI, v rámci víceletého badatelského projektu, který se věnuje možnostem moderních technologií při výzkumu děl středověkého umění.

 

Očím skryté.

Podkresba na deskových obrazech 14.–16. století ze sbírek Národní galerie v Praze

Klášter sv. Anežky České – výstavní prostory expozice Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1250–1550

24. 2. 2017 – 17. 9. 2017

Kurátorky: Štěpánka Chlumská, Helena Dáňová

 

Komentované prohlídky

 

Komentované prohlídky s kurátorkami výstavy 22. 3., 19. 4., 24. 5., 21. 6., 6. 9. 2017 začátky vždy v 16.30 / cena: 100/70 Kč (zahrnuje vstupné i odborný výklad)

 

Komentované prohlídky s projekcí s kurátorkami výstavy 7. 6. a 12. 9. 2017 začátky vždy v 16.30 / cena: 100/70 Kč (zahrnuje vstupné i odborný výklad)

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace