REKLAMA

Lidé dostanou placené volno na péči o blízké

Publikováno dne 6.11.2017 -

 

Pokud zaměstnancům v Česku vážně onemocní například babička, budou mít nárok až na 90 dnů placeného volna. Firmy proti jejich uvolnění nebudou moct téměř nic dělat a budou muset vyřešit, jak pracovníka nahradit. Návrh novely ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které se podobným modelem inspirovalo v Rakousku, včera schválil Senát. Zákon začne platit devět měsíců po podpisu prezidenta.

Během tříměsíčního volna by člen rodiny, který se o nemocného příbuzného stará, pobíral od státu 60 procent základu svého příjmu. U lidí s naprůměrnou mzdou by tento podíl postupně klesal. "Odhadujeme, že se navrhovaná novela bude týkat zhruba 30 tisíc lidí, na které bude možné uplatnit nárok na dlouhodobé ošetřovné," říká mluvčí ministerstva Petr Sulek. Společnost může s uvolněním zaměstnance nesouhlasit jen v případě vážných provozních důvodů. Původní návrh novely počítal s tím, že firmy musí pracovníka uvolnit vždy.

Více info ZDE

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace