REKLAMA

"Muži odplaty" připomenou hrdinnou smrt parašutistů

 

Československá obec legionářská, Rota Nazdar ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 a Ministerstvem obrany České republiky připravily velkou vzpomínkovou akci ANTHROPOID 75 let – Muži odplaty, v rámci které připomenou výcvik a nasazení československých parašutistů z Anglie.

 

"Není symboličtějšího místa pro náš odboj než kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Když jsme přišli na Prahu 2 s nápadem uspořádat vzpomínkovou akci, vyšla nám městská část vřele vstříc," říká Miloš Borovička, tiskový mluvčí ČsOL a dodává: "Díky naší spolupráci tak na jižní straně Karlova náměstí vyroste dobový tábor československých vojáků v Anglii, kde v rámci komentovaných prohlídek předvedeme výcvik, výzbroj, vybavení i techniku parašutistů." Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na dobový výcvik parašutistů na simulátoru nebo ukázky operačního materiálu a činnosti výsadkářů po seskoku, ale také na dobový táborový život, výstavu zbraní, radiové vybavení, ale i množství historických vojenských automobilů.

 

 

Divácky nejatraktivnější je vedle ukázky výcviku a střelby s protitankovým kanonem především nácvik útoku na osobní automobil. "Josef Gabčík s Janem Kubišem před odletem do protektorátu nacvičovali různé varianty, jak Heydricha zlikvidovat. Jednu z nich si na Karlově náměstí předvedeme a konfrontujeme ji s nejnovějšími poznatky o skutečném průběhu atentátu," říká Borovička a vysvětluje: "Při ukázkách výcviku nejsme tak svázání místem a prostředím, takže k rekonstrukci nepotřebujeme rušnou ulici, ale pro názorné předvedení stačí park a dobrý komentář, který vše popíše a vysvětlí." Zkušeností Roty Nazdar a jejího vybavení a replik často využívají filmaři a tak návštěvníci budou mít možnost podívat se na parašutistické vybavení, které v loňském filmu Anthropoid používali i Jamie Dornan a Cillian Murphy.

 

Součástí programu je v sobotu 17. června v 13:00 odhalení pamětních desek v Resslově ulici a to manželům Loudovým na domě čp. 9a a manželům Jesenským na domě čp. 7. "Statečné odbojáře, kteří pomáhali parašutistům a zaplatili za to životem, připomíná iniciativa Ing. Karla Polaty, který zorganizoval umístění již devíti pamětních desek v Praze a Plzni," říká Borovička a dodává: "Desky v Resslově ulici věnovala Městská část Praha 2." Na Karlovo náměstí se rovněž přesune česko-anglická výstava o operaci ANTHROPOID, které je v současné době v parku Klárov na Praze 1. Tradiční pietní akt připomínající hrdinský boj československých parašutistů proběhne 18. června od 10:00 a zúčastní se ho přední osobnosti českého politického a společenského života. Po 70 letech se na místo vrátí i členové obce legionářské v dobových britských uniformách a s historickými prapory, aby připomněli i první pietní vzpomínku, která u okénka do krypty probíhala již od roku 1946. Program na Karlově náměstí pak bude bezprostředně navazovat.

 

Program vzpomínkové akce Muži odplaty – 75 let operace ANTHROPOID - 17. - 18. 6. 2017, Karlovo náměstí, Praha 2

 

Zdroj: Československá obec legionářská

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace