REKLAMA

Runway festival: víkend otevřených dveří na Letišti Praha

 

Pro všechny fanoušky létání, milovníky letadel i širokou veřejnost připravilo Letiště Václava Havla v rámci oslav 80. výročí na 10. - 11. června víkend otevřených dveří. Návštěvníky čeká přehlídka současných a historických letounů, představení letištní techniky, speciální exkurze po letišti, vystoupení psovodů, sokolníků a letištních celníků. Pro děti je připraven bohatý hudební a zábavný program.

 

Foto: Letiště Praha

 

Z historie letiště

 

První pražské letiště zahájilo provoz v září 1920 ve Kbelích. Nicméně už koncem 20. let bylo jasné, že zdejší plocha rostoucímu zájmu o leteckou přepravu nebude stačit. Vláda ČSR proto v březnu 1929 přijala návrh na vybudování nového samostatného civilního letiště a stát vykoupil pozemek o rozloze 108 ha. V červenci 1931 byla vypsána veřejná soutěž na vybudování letiště. V roce 1930 se na místě tehdy zvaném Dlouhá míle začalo s terénními úpravami a v červenci 1932 začala samotná výstavba. Výstavba byla ukončena 1. března 1937 a první letadlo přistálo na novém letišti 5. dubna 1937. Hned během prvního necelého roku prošlo letištěm 13 462 cestujících. Celková kapacita letiště byla tehdy zhruba 250 tisíc cestujících ročně. Do vojenské okupace v březnu 1939 byl vybudován základní dráhový systém ve tvaru trojúhelníku a upraven terén celé letištní plochy. Během okupace a 2. světové války spravovala letiště vojenská Fliegerhorst. Po osvobození Československa v květnu 1945 byl na letišti rychle obnoven civilní provoz. V roce 1960 rozhodla vláda o výstavbě nového terminálu severně od dosavadního – dostal proto název Sever (dnes Terminál 1). Už na začátku 90. let bylo jasné, že počet leteckých cestujících v Česku rychle poroste. Proto byl v červnu 1995 položen základní kámen nového odbavovacího komplexu a parkoviště. V červnu 1997 byl zprovozněn vlastní terminál s kapacitou 4,8 milionu cestujících za rok a ve stejném roce vznikl také terminál Jih (dnes Terminál T3), který obsluhuje zejména soukromé lety. O rok později byl zprovozněn moderní cargo terminál, rozmrazovací stojánka a byla modernizována letištní věž. V roce 2012 došlo ke změně názvu z Letiště Praha na Letiště Václava Havla Praha. Stalo se tak 5. října 2012, v den výročí narozenin bývalého prezidenta České republiky Václava Havla. V roce 2016 bylo na letišti odbaveno přes 13 milionů cestujících. Dnešní hlavní dráha letiště s označením 06/24 měří 3 715 metrů a vedlejší dráha 12/30 je dlouhá 3 250 metrů.

 

(Převzato z www.letisteslavi80.cz)

 

Více informací najdete na www.letisteslavi80.cz

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace