REKLAMA

Památník Ticha na Nádraží Bubny 2017

 

Společnost Památník Šoa Praha usiluje již čtvrtým rokem o proměnu Nádraží Bubny a jeho bezprostředního okolí na platformu diskusí o novodobé historii, a vybudování stálé expozice Památníku ticha. Brownfield v centru metropole nedaleko stanice metra Vltavská v letošním roce již od druhého květnového víkendu oživí umělecké intervence a kulturní programy, které vyvrcholí již tradičně veřejným happeningem Bubnování pro Bubny. Hlavním cílem všech aktivit na těchto místech je reflektovat prostřednictvím výtvarných intervencí, hudebních vystoupení, workshopů, diskusí i literárních počinů samotné místo paměti a přispívat tak veřejnému dialogu o citlivých událostech novodobé historie.

 

Foto: Karel Cudlín

 

 

Příběh sezóny 2017

 

Sezónu kulturních akcí na Nádraží Bubny zahájí pořadatelé zapojením se do Open House Festivalu Praha, kdy během druhého květnového víkendu prostory Nádraží Bubny ožijí hudebním programem a po oba víkendové dny vždy v 15.00 představí autor stálé expozice a iniciátor projektu revitalizace Nádraží Bubny jako místa paměti, Pavel Štingl, uměleckou koncepci a dílčí plány pro tento rok. Program kulturní sezóny na Nádraží Bubny naváže ve druhé polovině června alternativní scénou Bubny, která bude součástí festivalu United Islands of Prague, kdy se na nádraží odehraje několik hudebních vystoupení, které doprovodí výtvarní umělci. Umělecké intervence, jejichž kurátorkou je scénografka Ivana Brádková, v této sezoně nazvané Vrstvy paměti, zakončí vernisáž děl vytvořených přímo pro toto místo, a započne se tak činnost Galerie Bubny, která doplní stávající sochu Aleše Veselého z roku 2015.

 

Bubnování pro Bubny

 

I letos připomene akce Bubnování pro Bubny výročí prvního židovského transportu vypraveného z Nádraží Bubny. Na místě dotýkaném válečnými deportacemi v loňském roce zaznělo na 800 bubnů a potvrdilo tak nesouhlas s tichem mlčící většiny. K Bubnování se připojil i čestný host Lord Alfred Dubs, který z Prahy kdysi odcestoval v Kindertransportu Nicholase Wintona, a také psycholog Philip Zimbardo, autor tzv. Standfordského experimentu, který v Praze mimo jiné prezentoval svůj vzdělávací program Heroic Imagination. Rytmus udávali hudebníci David Koller, Miloš Vacík či Alan Vitouš, zamyšlení nad hrdinskými činy v současnosti i minulosti četli Bára Hrzánová, Eva Holubová, Klára Melíšková, Jan Kraus, Viktor Tauš a Petr Vacek.

 

Vzdělávání

 

Pestrou sezónní programovou nabídku Památníku ticha na Nádraží Bubny doplní rozmanité vzdělávací aktivity: dokumentaristický seminář pro učitele a žáky základních a středních škol, prezentace Zimbardova projektu postupně transformovaného Památníkem ticha na historická témata příběhů 20. století. Projekt, ke kterému dal věhlasný psycholog Zimbardo Památníku ticha svůj osobní souhlas, vzniká ve spolupráci s EDuin a Centrem současného umění DOX.

 

Europeana

 

Všechny aktivity, které se odehrají v rámci Památníku ticha na Nádraží Bubny, navazují na „stručné dějiny dvacátého století“ Patrika Ouředníka, vyšlé pod názvem Europeana a jeho další texty k tématu „modernita v nás“ připravené pro záměry odkrývaní letošních Vrstev paměti na nádraží Bubny.

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace