REKLAMA

Festival Fašank letos potřicáté!

 

30. jubileum letos slaví zřejmě nejdelší zimní folklorní festival u nás, mezinárodní festival masopustních tradic v obci Strání na Uherskobrodsku „Fašank“.

 

Jeho letošní zahraniční hosty – belgický soubor Lange Wapper z Antverp a slovenské soubory Slza z Borského Mikuláše a soubor Detva z Detvy – přivítají domácí účinkující v čele se straňanskými fašančáry, nositeli dávné tradice zdejší varianty mečového tance, nazývaného „Pod šable“, o nějž se svého času zajímal Leoš Janáček nebo první etnograf-filmař u nás František Pospíšil. Letošní „Fašank 2017“ byl zahájen výstavou fotografií 19. února zaměřenou na festivalové jubileum a končí pochováním masopustní basy těsně před půlnocí v úterý 28. února.

 

Programovou náplň festivalu tvoří páteční pořad domácích účinkujících, letos nazvaný „To nejlepší z nás“ (pá 24. 2.). Schází se v něm jak děti ze zdejší mateřské a základní umělecké školy, tak i dospělí ze souborů Netáta, Sen, Javorina či muzikanti Strýci. O den později (so 25. 2.) se představí další významná tradice místa – sklářství. Den otevřených dveří s ukázkami ruční výroby skla čeká na návštěvníky ve Sklárnách Květná nebo v rodinné sklárně Ladislava Breznického.

Hlavní festivalový program pro nejširší veřejnost patří sobotnímu odpoledni uprostřed obce. Již tradičně nese název „Ej, fašanku, fašanku“ a je zde představena většina účinkujících festivalu s jejich vlastními krajovými tradicemi. Letos mohou diváci obdivovat například belgický Tanec s dlouhými meči nebo Palicový tanec na len. Soubory se pak rozejdou do místních restaurací a hospod, aby se znovu setkali v pořadu „Zrcadlo masopustu“. Jejich úkolem zde bude dát svým vystoupením scénický charakter. „Dětský karneval“ nebo „Ochutnávka slivovice“ patří k tradičním zastávkám návštěvníků festivalu (26. 2.), ovšem především ti domácí si nenechávají ujít oblíbenou „Fašankovou filmotéku“ (27. 2.). Promítají se zde filmy z posledního ročníku festivalu, ale i filmy zaměřené na další masopustní tradice u nás a v zahraničí. I zde bývá veselo…

 

Vyvrcholením festivalu je tzv. fašankové úterý (letos 28. 2.), na nějž připadá nejvlastnější tradice představování mečového tance. Zdejší Pod šable tančí pět mužských tanečníků pod vedením tzv. gazdy, který tanec řídí a vede. V ruce drží meč (šavli) zde nazývaný rožeň, postupně hojně obtěžkán slaninou a láhvemi se slivovicí. Tanečníci fašančárů se od pravého poledne, kdy se schází před místním kostelem, rozcházejí po areálu obce a na určených místech opakují svůj tanec. To vše zastřešuje pořad „Pod šable, pod šable“, jenž trvá až do večera. Tato část festivalu patří k etnograficky nejhodnotnějším, neboť tanec Pod šable je zde představován v mimopódiové podobě in situ, tak jak se kontinuálně dochoval minimálně od konce 18. století. Jeho původ je však odhadován za mnohem starší. – Poslední setkání čeká fašančáry u příležitosti „Taneční zábavy s pochováváním basy“, kde se představí rozpustilé masopustní masky vedené smrťákem, jenž ukončí život masopustní basy i masopustního veselí na sklonku dne. Začíná půst…

 

Festival pořádá obec Strání, FS Javorina, občanská sdružení Smedoma a SPOKOS Strání ve spolupráci s Muzeem Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.

 

Program Fašank 2017

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace