REKLAMA

Jaroslav Svěcený symbolicky zahájí 12. ročník festivalu Za poklady Broumovska

 

V pondělí 1. května od 18 hodin vystoupí ve Dřevníku broumovského kláštera houslový virtuos Jaroslav Svěcený a kytarista Miloslav Klaus. Benefičním koncertem pro deset strun symbolicky zahájí 12. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Výtěžek koncertu poputuje stejně jako vloni na podporu festivalu, který rozezní kostely na Broumovsku v červenci a srpnu.

 

„Budu hrát na unikátní italské a francouzské housle, které publiku blíže představím. Zazní originální skladby Nicolo Paganiniho, Maura Giulianiho či Filippa Gragnaniho pro housle a kytaru, které posléze vystřídá hudba G. Faurého, A. Piazzolly (jeho slavná Ave Maria), Johna Williamse… a také mé maličkosti. Zazní i část mé skladby, kterou jsem v roce 2013 premiéroval v New Yorku a tomuto městu prostřednictvím tehdejšího starosty Michaela Bloomberga věnoval. Je to program, kterým chci oslovit posluchače všech generací,“ uvedl Jaroslav Svěcený.

 

Program 12. ročníku festivalu je již také znám. Letní cyklus pravidelných sobotních koncertů odstartuje v sobotu 1. července v božanovském kostele přední český hobojista a uznávaný interpret Vilém Veverka a Ensemble 18+. Při následujících koncertech se představí Musica Braunensis, italské duo Quintana, významná česká harfenistka Kateřina Englichová, laureát soutěže Pražské jaro Marek Kozák s houslistou Matoušem Pěruškou, renomovaná operní pěvkyně, sopranistka Simona Houda-Šaturová s klavíristkou Lenkou Navrátilovou, finský hornista Esa Tapani s hornisty Zuzanou Rzounkovou, Petrem Hernychem a klavíristkou Janou Goliášovou, Zemlinského kvarteto s Evou Garajovou či Martinů Voices. Festival ukončí 2. září v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově Jazzová mše Karla Růžičky s Kühnovým smíšeným sborem.

 

Doprovodným programem festivalu budou mezinárodní Letní hornové kurzy, které se uskuteční 7. – 12. srpna v broumovském klášteře a které povede finský hornista Esa Tapani, čeští hornisté a pedagogové Zuzana Rzounková a Petr Hernych a klavíristka Jana Goliášová.

 

11. ročník festivalu navštívilo přes 2800 posluchačů, kteří přispěli na dobrovolném vstupném částkou převyšující 183.000 Kč.

 

Kostely broumovské skupiny jsou architektonickými barokními perlami, zasazenými do krajiny okolo města Broumova. Jde o unikátní soubor sakrálních památek z dílny slavných architektů Dientzenhoferů, které jsou dominantami nejen jednotlivých obcí, ale i celého krajinného celku. Kostely vznikly na území panství broumovského kláštera v letech 1690 až 1743. Jejich výstavbu inicioval tehdejší opat Otmar Zinke. Devět venkovských kostelů je mimořádným památkovým souborem, který vytváří jedinečné kulisy festivalu a neopakovatelnou atmosféru.

 

Zdroj: www.zapoklady.cz

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace