REKLAMA

Nová premiéra v Divadle 90 U ValšůInteligentní humor, životné postavy, překvapivé situace… tak je možné charakterizovat hru Vlastimila Venclíka Kontrola nemocného, kterou uvádí Divadlo 90 U Valšů jako svou první premiéru v roce 2009.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

Kontrola nemocného. Divadlo u Valšů. Režie Vlastimil Venclík, hrají Jan Vlasák (Nemocný), Zdeněk Maryška (Kontrolor). Premiéra 2.dubna 2009

Program "Divadla U Valšů" březen 2009

--------------------------------------------------------------------------------


Na otázku, proč navštívit toto představení, je hned několik odpovědí. Pobavíte se, uvědomíte si, že taškařice o překvapivé návštěvě Kontrolora u Nemocného má hlubší význam,  pokud sledujete divadelní život Prahy, zjistíte, že jde o originální podobu komedie, která pak prošla v různých variacích českými a rakouskými jevišti. Zajímavá je i její geneze. „Této hře přisuzuji zcela mimořádný význam,“ říká Vlastimil Venclík, „protože mne vrátila do oboru. Po roce 1968 jsem musel za školní film Nezvaný host, zabavený Stb, v 5. ročníku opustit studium na FAMU.  Pro film a televizi jsem byl ztracen. Abych uživil rodinu, nechal jsem se zaměstnat v tehdejším OÚNZ (Okresním ústavu národního zdraví) jako kontrolor nemocných a následně  jsem o tom napsal hru. Jak říká Gogol,  komedie vzniká z hořkosti….“

 

 

Datem zrodu této hry je rok 1973 a premiéru měla o dva roky později v divadle Ateliér (dnešní Ypsilonka). Tehdy byla rozšířena o dvě postavy a hráli v ní L. Lipský, H. Růžičková, J. Hrzán a V. Venclík  „Tentokrát jsme hru nastudovali v původní verzi, byla původně napsána jako aktovka. V době normalizace nesměla mít v názvu slovo „kontrola“, to bylo nepřípustné, protože brutální kontrola byla sloupem tehdejší moci,  takže se jmenovala „Vrať mi to pyžamo“.


Téma – sejdou se dva osamělí lidé, kteří mají snahu zbavit se svého tíživého traumatu. Oba, jak komisní Kontrolor, tak pasivnější Pacient touží vylézt ze svých zaprášených a slizem návyků zanesených ulit a ohřát se ve vzájemné empatii. To se chvílemi daří, chvílemi nedaří, kostrbaté vztahy  se tu uhlazují, tu zdrsňují, aby nakonec vyzrály v překvapivou pointu příběhu. Režisér prvoplánově neuplatňuje a nezdůrazňuje situační a slovní komiku,  ale  v groteskním nadhledu poukazuje na paradox vzájemného lidského sbližování za cenu vyslovovaných nepravd.  Když se konečně oběma postavám podaří najít úporně hledanou společnou řeč, lidská hloupost začne dosažené blaho rozleptávat. Herci mají k dispozici bohatou předlohu a plně ji využívají.  Jan Vlasák rozehrává svého Nemocného zvolna, od tlumených poloh počátečního překvapení Kontrolorem až po škálu přesvědčivých razantních výstupů, které přinášejí vznikající situace. Kontrolor Zdeňka Maryšky, opírající se o berličku autority veřejného činitele,  předvádí v groteskní optice výhružnou aroganci, nekompromisnost kompromisníka i tupost úřednické důležitosti, kterou považuje za ctnost. Vzájemné sbližování herci předvádějí s pointami, které oscilují mezi nahořklým smíchem a nevázanou veselostí.

 

Jan Vlasák Jan Vlasák

Zdeněk Maryška Jan Vlasák

 

Obsazení zvolil režisér šťastně. Pro žádného z herců není role pracným protiúkolem, ale  příležitostí, kterou je možné vychutnat. A to se přenáší i na diváka. Jak Jan Vlasák, tak Zdeněk Maryška jsou zkušení profesionálové s letitou divadelní zkušeností, Maryška dokonce v Actor´s Studio v New Yorku, jehož je od roku 1986 členem. Divákům se touto inscenací nabízí divadelní zážitek podložený skvělými výkony.


ktl

foto: Divadlo U Valšů

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Polojasno
2°C /-2°C
Dešťové přeháňky
4°C /-1°C
Dešťové přeháňky
4°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace