REKLAMA

135. sezona Národního divadla

 

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 135. divadelní sezonu 21 premiér. Na repertoáru zůstane 56 inscenací. Předplatitelům první scéna nabízí 44 předplatitelských skupin.

 

Předplatné pro divadelní sezonu 2017/18 lze zakoupit od 27. března 2017 nejen na hlavní pokladně (v budově Nové scény), ale i na webu a v pobočkách ColosseumTicket. Od konce února mohou své abonmá přednostně prodloužit stávající předplatitelé. „Nabídce dominují cenově zvýhodněné skupiny pro naše nejstarší publikum a skupina pro studenty. Velice oblíbené jsou balíčky vstupenek pro rodiny s dětmi od nejnižšího věku až po studenty středních škol. Již třetím rokem nabízíme exkluzivní skupiny premiérových představení, které zajistí účast na nejslavnostnějších okamžicích sezony,“ představuje širokou škálu předplatitelských balíčků ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian.

 

Počet exkluzivních skupin s výběrem těch nejoblíbenějších a ve volné pokladně obtížně dostupných titulů Národního divadla je nově rozšířen z původních dvou na čtyři. Třetím rokem pokračuje spolupráce s Českou filharmonií ve společné skupině Ladíme spolu. Ve skupině Světové operní hvězdy se v příští sezoně představí miláček českého publika Adam Plachetka v roli hraběte Almavivy, legendární sopranistka Edita Gruberová jako Norma a návštěvníkům operních inscenací Národního divadla známí – Štefan Kocán jako Mefistofeles a Pavel Černoch jako Jeník. Novinkou předplatného pro sezonu 2017/18 je skupina Koncertní řada, ve které diváci navštíví vedle zlaté kapličky a Stavovského divadla i moderní prostory Fora Karlín. Na programu bude zahajovací koncert sezony čerpající z repertoáru Nového německého divadla, Brittenovo oratorium War Requiem, tradiční Mozartovy narozeniny a koncertní provedení opery E. N. von Reznicka Donna Diana.

 

Balet Národního divadla

 

Balet Národního divadla připravuje v sezoně 2017/18 tři významné premiéry pod vedením nového uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze a jednu obnovenou premiéru úspěšné choreografie Youriho Vàmose Louskáček – Vánoční příběh.

 

První premiéra s názvem Timeless se uskuteční v Národním divadle 20. října 2017. Pro zahájení nové éry vybral umělecký šéf Filip Barankiewicz tři choreografie. Jde o zajímavý balet „Mistra B“, Serenadu George Balanchina a slavné dílo Svěcení jara Glena Tetleyho. Současný izraelský choreograf Emanuel Gat vytvoří nový opus přímo pro soubor Baletu ND.

 

Repertoár bude nově rozšířen o celovečerní titul Marná opatrnost, mistrovské dílo Sira Fredericka Ashtona, které bude mít svou českou premiéru 19. dubna 2018 v Národním divadle. Tento fascinující balet, v němž vystoupili nejlepší tanečníci světa, doposud uvedlo více než 35 divadel včetně Královského baletu v Londýně, Pařížské opery, Velkého divadla v Moskvě, Amerického baletu, Bostonského baletu a Kanadského národního baletu. Ashton vycházel z původního francouzského titulu, který v roce 1789 vytvořil Jean Dauberval. Baletní partituru upravil John Lanchbery podle hudby Ferdinanda Hérolda z roku 1828.

 

Malá mořská víla, foto Martin Divíšek

 

Na závěr sezony je naplánovaná premiéra originálního komponovaného večera s názvem Slovanský temperament, který bude uveden 14. června na Nové scéně. První sólista Baletu ND Ondřej Vinklát bude jedním z umělců, kteří přispějí novým dílem do repertoáru souboru. Ke spolupráci byla přizvána také polská choreografka Katarzyna Kozielská, jejíž dílo mělo možnost vidět pražské publikum v rámci představení DANCE GALA 2015 a ruský umělec Andrej Kajdanovskij, výrazná tvář současného tanečního divadla světového renomé.

 

Činohra Národního divadla

 

V budově nejkrásnější, nejreprezentativnější a také nejnáročnější – historické budově Národního divadla (mimochodem 16. května 2018 si připomeneme 150. výročí položení základního kamene!) – to nebude „nic menšího“ než Maryša bratří Mrštíků. Text, který přímo pro ND kdysi vznikl a jehož osud je s Národním divadlem nedělitelně spjat. Maryša v režii Štěpána Pácla bude jistě víc než jen připomínkou tradic – bude to silné, působivé, současné drama.

 

Současnost bude hýbat i Stavovským divadlem, přitom ale zásadně propojená s historií. Taková bude česká premiéra britské hry od Moiry Buffini Vítejte v Thébách. Moderní text je rozkročen mezi antikou a dneškem – na půdorysu antické demokracie, a s využitím postav, které jsou dobře známé z tehdejších příběhů, se rozvíjí hra o dnešním politickém uspořádání Evropy. V režijním pojetí Daniela Špinara půjde o ostré drama, v němž vedle intrik a egoismu hraje velkou roli také idealismus a osobní kouzlo.

 

Goethův Faust je jednou z nejzásadnějších her světové dramatiky, s níž se vyrovnává každá generace. Za tu současnou činoherní se jí ujme Jan Frič, režisér výrazného rukopisu a silné poetiky, která se neděsí tradice, jež často spoutává. Fričův Faust žije tady a teď.

 

Ve Stavovském divadle je naplánována ještě jedna novinka, a sice Noční sezóna Rebeky Lenkiewiczové. Po delší době opět rodinná vztahová hra ze současnosti – na své si přijdou milovníci velké, na osobnostním herectví postavené činohry, i ti, kterým je blízký tragikomický pohled na život.

 

Na mori, zírám nahoru, foto: Petr Neubert

 

Na Nové scéně pokračuje Činohra cestou autorských projektů a objevování nových her. Z té druhé kategorie je komedie Jsme v pohodě amerického autora Paula Rudnicka. Režisér Braňo Holiček s ND spolupracuje poprvé. Společně s dramaturgií našel text, který bude nej- lépe konvenovat jeho silně autorskému, komediálnímu rukopisu. Přímo pro Novou scénu svou Novou Atlantidu píše režisér Jiří Adámek; kdo viděl jeho Po sametu na téže scéně, ví, že půjde o aktuální společensko-politické téma ve výrazně artistním, estetizovaném pojetí. Sezona se uzavře na národní, hrdinskou – a právě proto trochu mystifikační až falzifikující – notu. Režisér Jan Frič v autorském týmu s Milanem Šotkem možná zodpoví otázku, kdo to byl Zbyhoň!. A pokud ji nezodpovědí, tak ji aspoň položí; vždyť i své záporné hrdiny bychom si měli čas od času připomínat – byť jsou jen vymyšlení.

 

Opera Národního divadla

 

Pestrost a rozmanitost byly hlavní kritéria pro skladbu operního repertoáru Národního divadla v sezoně 2017/18. Diváci se díky tomu mohou těšit na uvedení celkem 41 inscenací včetně devíti premiér. Nabídneme také dvě koncertní provedení slavných žánrových titulů a sedm klasických koncertů.

 

Tosca, foto: Patrik Borecký

 

Milovníky velkých romantických příběhů potěší nejen premiéry Verdiho Maškarního plesu a Massenetova Werthera, ale také nové zpracování klasických titulů, Figarovy svatby Wolfganga Amadea Mozarta a Verdiho Nabucca. Vzhledem ke společensky významnému roku 2018 pak vznikne nová Libuše, tentokrát inspirována výhradně předními českými scénografickými tradicemi. Paralelní linie dramaturgicky odvážnějšího smýšlení dá vzniku inscenacím oper Billy Budd Benjamina Brittena a Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka, zatímco soudobá komorní tvorba dostane prostor prostřednictvím dvou světových premiér současných českých autorů: Sternenhocha Ivana Achera a Dona Hrabala Miloše Orsona Štědroně. Koncertních provedení se dočkají opery War Requiem Benjamina Brittena a Donna Diana Emila von Reznicka.

 

Program nadále obohatí série mimořádných projektů, včetně scénického uvedení opery Don Giovanni pod taktovkou Plácida Dominga ve Stavovském divadle nebo hostování na mezinárodních festivalech OPERA, Eurokontext, Divadelní Nitra či Smetanova Litomyšl.

 

Zdroj: ND, publikováno 28. února 2017

 

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Zataženo
19°C /11°C
Oblačno
20°C /11°C
Oblačno
19°C /10°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace